PORADŇA: Pred lyžovačkou v zahraničí je dobré myslieť aj na poistenie

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Poistenie, lyžovačka
Ilustračné foto. pixabay.com

Slováci riešia najviac poistných udalostí z cestovného poistenia súvisiacich s úrazmi pri zimných športoch v Rakúsku a Taliansku.

Dovolenka je radostným obdobím pre celú rodinu. Podcenenie cestovného poistenia pri ceste do zahraničia môže mať nielen zdravotné, ale aj finančné dopady. Rizikom, ktoré môže prekaziť vašu dovolenku, sú športové aktivity. Najmä teraz v zime, keď pomaly začína lyžiarska sezóna a ponuka cestovných kancelárií do lyžiarskych stredísk je v plnom prúde.

Dostupnosť poistenia, najmä komfort uzatvorenia zmluvy, sa v posledných rokoch výrazne zvýšil. Poistenie je možné uzavrieť v pobočkách poisťovní, ale aj cez internet a telefón. V prípade zájazdov je poistenie možné uzatvoriť v cestovnej kancelárii.
Na svah do zahraničia s poistením
Môžete byť dlhoroční výborní lyžiari či bežkári, ale zlomiť si nohu či spôsobiť si úraz hlavy môžete aj pri sánkovaní. Opatrnosti nikdy nie je dosť. „Náklady na ošetrenie týchto zranení bývajú v zahraničí neraz výrazne vyššie, ako doma. Odporúčame preto dovolenkárom, aby si k zimnej výbave pribalili cestovné poistenie, ktoré zahŕňa aj zimné športy,” uviedla hovorkyňa Poštovej poisťovne Anna Jamborová.

Cestovné poistenie je nevyhnutnou súčasťou prípravy na cestu pre každého, kto chce predísť neplánovaným výdavkom, ktoré môžu výrazne ohroziť rodinný rozpočet. „Úhrada za ošetrenie alebo hospitalizáciu v zahraničí sa môže vyšplhať do desiatok tisíc eur,“ povedala manažérka pre neživotné poistenie v Slovenskej asociácii poisťovní Eva Jacková.
Európsky zdravotný preukaz

Európsky zdravotný preukaz
Ilustračné foto.

Odvolávanie sa na Európsky preukaz zdravotného poistenia nie vždy postačí. Tento kryje len nevyhnutné liečebné náklady na vyšetrenie, ošetrenie či hospitalizáciu v nemocnici, aj to len v štátnych zariadeniach. Ideálne je európsky preukaz skombinovať s komerčným cestovným poistením.

Európske zdravotné poistenie

Výhody:
• rozsah zdravotnej starostlivosti nie je obmedzený maximálnou finančnou čiastkou,
• vzťahuje sa aj na chronické ochorenia, ale aj tehotnosť a podobne.

Nevýhody:
• platí – rovnako ako u nás – iba v systéme verejného zdravotníctva,
• platba spoluúčasti – klientovi je poskytnutá bezodkladná zdravotná starostlivosť za rovnakých podmienok, ako poistencom daného štátu – čo v praxi znamená, že ak za ošetrenie alebo lieky platia alebo čiastočne priplácajú „domáci”, priplatí si aj občan iného štátu,
• absencia možnosti bezplatného prevozu domov na Slovensko – ten si klient musí zabezpečiť a zaplatiť sám,
• vydáva sa do 30 dní, v prípade nutnosti je možné vystaviť dočasný doklad.


Komerčné poistenie
„Komerčné cestovné poistenie je pre klienta zárukou, že môže cestovať do ktorejkoľvek krajiny, nielen v rámci EÚ, bez toho, aby musel rátať s veľkou finančnou rezervou na prípadné výdavky za lekárske ošetrenie a lieky. Pre konkrétnu situáciu má na výber najvhodnejšie zariadenie bez ohľadu na to, či je to verejné alebo súkromné zdravotné zariadenie,“ informuje Jacková.

Komerčné poistenie

Výhody:
• platí okrem EÚ aj vo svete,
• dostupné rôznymi spôsobmi, často s okamžitou platnosťou,
• neobmedzuje poskytnutie zdravotnej starostlivosti na verejné zariadenia – vyberá najvhodnejšie pre danú situáciu,
• asistenčná služba pomôže od prvého kontaktu – poradí, zorganizuje odvoz do zdravotníckeho zariadenia, zabezpečí adekvátneho lekára, tlmočníka, sprevádzajúcu osobu a pod., starostlivosť o maloleté deti a pod.
• zabezpečí prevoz na Slovensko.

Nevýhody:
• v prípade chronického ochorenia kryje náklady za lekársku starostlivosť len v prípadoch ohrozujúcich život,
• spravidla sú určené limity nákladov pre poistenie liečebných nákladov (čo už ale neplatí všeobecne – niektoré poisťovne poskytujú poistenie liečebných nákladov bez limitu),
• finančná spoluúčasť, ak je dohodnutá.


Najviac úrazov je v Rakúsku
Slováci riešia najviac poistných udalostí z cestovného poistenia súvisiacich s úrazmi pri zimných športoch v susednom Rakúsku a Taliansku. Ako uviedla Poštová poisťovňa, podľa štatistík asistenčnej spoločnosti Mondial Assistance až 44 % poistných udalostí z cestovného poistenia v zimnom období sa stane v Rakúsku. Druhou krajinou bolo v minulom roku Taliansko (28,74 %) a treťou Francúzsko (11,94 %).

Allianz – Slovenská poisťovňa pre potreby poistenia eviduje len územnú platnosť „Európa“ alebo „svet“, nie podľa jednotlivých krajín. „Ale dá sa predpokladať, že riziko najčastejšieho výskytu poistných udalostí je v krajinách, ktoré Slováci kvôli lyžovačkám navštevujú najviac, teda v Rakúsku, Taliansku a Francúzsku,“ skonštatovala hovorkyňa Allianzu Lucia Muthová.
Zranené končatiny
Počas poslednej zimnej sezóny, teda od decembra minulého roka do apríla 2015 mala poisťovňa Allianz z rizika liečebné náklady nahlásených približne 1 300 poistných udalosti. Najvyššia škoda na lyžiarskom svahu dosiahla výšku 12 tisíc eur. Išlo o poranenie kolena (pretrhnuté väzivo) v Rakúsku s ošetrením, hospitalizáciou a následným prevozom klienta na Slovensko.

Počas minuloročnej zimnej sezóny klienti nahlásili poisťovni Generali zhruba 1 100 poistných udalostí. „Najviac ich zaznamenávame v Rakúsku a v Taliansku. Ide najmä o liečebné náklady za ambulantné ošetrenia, prípadne hospitalizácie. Priemerná výška škody sa tu pohybuje okolo 280 eur,“ priblížil hovorca poisťovne Generali Milan Janásik.
Stret dvoch lyžiarov
Každý rok zaznamenáva Generali aj niekoľko nových prípadov v poistení zodpovednosti za škodu spôsobenú na zdraví tretej osobe. Náklady, resp. odškodnenie, ktoré žiada poškodený, môžu dosiahnuť podľa Janásika až desiatky tisíc eur. „Najvyššia škoda, ktorú evidujeme pri strete dvoch lyžiarov, je 200 tisíc eur. Suma pozostáva z nákladov na právne služby a odškodné za trvalé následky,“ dodal Janásik.

Slovákov v minuloročnej zimnej sezóne najviac potrápili podľa zistení Mondial Assistance úrazy horných končatín, ktoré sa podieľajú až štvrtinou na všetkých prípadoch. Priemerná čiastka vynaložená na ošetrenie tohto úrazu bola pritom 274 eur. Nasledujú podľa Poštovej poisťovne ľahké poranenia kolien, kde priemerné náklady na ošetrenie dosahujú 196 eur a poranenia holennej kosti s nákladmi na ošetrenie 437 eur. Medzi ďalšie najčastejšie úrazy pri lyžovaní a iných zimných športoch patria povrchové zranenia a pomliaždeniny, poranenia hrudníka, tváre, brucha či vyvrtnutie členka.
Cena poistenia
Cena cestovného poistenia sa odvíja hlavne od destinácie (Európa/svet) a aktivít, ktorým sa cestovateľ venuje (bežné aktivity/rizikové aktivity a športy). „Zjednodušene povedané, čím vyššie riziko, tým vyššia cena cestovného poistenia,“ povedala Jacková z asociácie poisťovní. Avšak ako upozornila, náklady na cestovné poistenie sú veľmi malé v porovnaní s tým, čo by cestovateľ musel zaplatiť za ošetrenie, hospitalizáciu alebo spôsobenú škodu z vlastného vrecka bez poistenia.

Cena cestovného poistenia závisí od:

1. destinácie – rozdiely cien sú pre Európu a ostatné krajiny,
2. typu cesty/pobytu – od druhu vykonávaných činností,
3. zvolenia výšky krytia pre jednotlivé riziká,
4. výberu pripoistení,
5. veku – poisťovne pre deti a študentov často poskytujú často zľavy,
6. toho, či ide o individuálne alebo skupinové poistenie – poisťovne poskytujú zľavy aj pre skupiny spolucestujúcich osôb – rôzne rodinné tarify,
7. spôsobu uzatvárania poistnej zmluvy – zľavy za poistenie cez internet, telefón.

Cena by však nemala byť podľa Jackovej hlavným kritériom výberu. Treba si všímať rozsah krytia a limity pre jednotlivé druhy poistenia. Zodpovednosť za výber poistenia je na samotnom cestovateľovi. Preto je dôležité si uvedomiť kam ide, čo tam bude robiť, aké mu hrozia nebezpečenstvá, teda čo všetko chce mať kryté, t. j. poistené, a v tomto zmysle sa o možnostiach poistenia aj informovať.
Výluky
V rámci cestovného poistenia je potrebné dať si pozor napríklad na športy. Každá poisťovňa môže za rizikové považovať iné športy. Niektorá ich z bežného poistenia vylučuje úplne, v inej je možné si ich pripoistiť. „Väčšina poisťovní kryje základné rekreačné športy. Pre mnohých sú lákavejšie adrenalínové športy, ktoré nie sú kryté v štandardných podmienkach. Vyhľadajte tie poisťovne, ktoré obsahujú konkrétne krytie na daný šport,“ radí Ladislav Bohuniczky zo sprostredkovateľskej spoločnosti Finvia Group.

Ako uviedla poisťovňa Allianz, výluky sú uvedené vo všeobecných poistných podmienkach. „Samozrejme je potrebné dať si pozor na konzumáciu alkoholu a iných omamných a psychotropných látok, choroby existujúce v čase vycestovania a podobne. Rizikové športy a činnosti sú vylúčené, pokiaľ nie sú v poistnej zmluve pripoistené,“ doplnila Muthová z Allianzu.
Pozor na dlhodobé diagnózy
Čo ak sa dlhodobo liečim napríklad na cukrovku a na dovolenke mi príde nevoľno práve z tejto dlhodobej diagnózy? Preplatia sa mi náklady za liečbu? „Žiaľ, návštevu lekára vám poisťovňa v rámci cestovného poistenia nepreplatí. Vo výlukách sa nachádza akékoľvek ošetrenie, ktoré je pokračovaním už existujúceho stavu pred poistením a v čase uzavretia zmluvy bolo predvídateľné,“ informuje Komunálna poisťovňa.

ČSOB Poisťovňa neodporúča cestovať do krajín, kde hrozí zvýšené nebezpečenstvo – vojnové konflikty a podobne. Výluky sú aj v tom prípade, ak je pred vycestovaním do danej krajiny povinné očkovanie a cestovateľ sa mu nepodrobil. Každý by sa mal preto ešte pred uzavretím poistenia ako aj pred samotným vycestovaním dôkladne oboznámiť s podmienkami poistenia najmä z dôvodu, aby sa vyvarovali situácii, ktoré poisťovňa nekryje, lebo sú v tzv. výlukách z poistenia.

„Poistenec stráca nárok na náhradu od poisťovne, ak sa vedome správa rizikovo a ovplyvňuje vznik poistnej udalosti. Poisťovňa má taktiež zadefinované nebezpečné športy a činnosti, ktoré sú z poistenia vylúčené – napr. horolezectvo, kaňoning, lyžovanie mimo vyznačených tratí a podobne,“ dopĺňa Peter Ripka, manažér Odboru upisovania rizík a produktového manažmentu Retail z ČSOB Poisťovne.
Ktoré poistenie je najlepšie?
Podľa Lukáša Nemerguta z Partners Group SK to, ktoré má najlepší pomer ceny poistenia v porovnaní so službami. Rozhoduje pritom aj kvalita asistenčných služieb zo strany poisťovne. V súčasnosti je na trhu široký výber produktov cestovného poistenia od mnohých poisťovní. Dôležité je porozumieť základným faktom a podľa nich sa rozhodnúť.

Na ako dlho poistenie potrebujete?

Krátkodobé cestovné poistenie:
• dáva zmysel pri krátkodobej ceste do 20 dní,
• výhodou je cena, lebo za nízku sumu väčšinou dostatočne krytý,
• všetko však závisí od podmienok konkrétnej poisťovne.

Celoročné cestovné poistenie:
• vyhráva, ak zvyknete vycestovať viackrát za rok,
• alebo sú vaše zahraničné pobyty dlhšie ako 20 dní.


Na toto nezabudnite
Pri uzatvorení poistenia dostanete spolu so zmluvou a podmienkami cestovnú kartu. Určite si ju nezabudnite vziať so sebou a noste ju všade. V prípade vzniku poistnej udalosti na nej nájdete telefónne číslo asistenčnej služby, zväčša nonstop infolinky, ktorá vám dá dostatok informácii o tom, ako v prípade poistnej udalosti postupovať. Pri menších problémoch si uhradíte v zahraničí náklady spojené s poistnou udalosťou sami a doma si potom uplatníte preplatenie úhrady. Pri väčších problémoch uhradí poisťovňa náklady priamo.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať