Pred Vianocami odborníci varujú pred nepremysleným zadlžovaním sa

Peniaze, euro
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.

Necelý mesiac ostáva do Vianoc, ktoré budú pre koronakrízu v mnohých rodinách skromnejšie ako vlani. Vianoce sú pritom každoročne veľkou skúškou pre rodinný rozpočet väčšiny domácností. Nájdu sa aj takí, čo urobia nepremyslené rozhodnutia a nakupujú impulzívne. Finanční odborníci neodporúčajú zadlžovať sa pre vianočné sviatky, nie je dobré nakupovať darčeky cez úverové produkty.

Krátkodobým riešením na pokrytie zvýšených výdavkov môžu byť debet na účte alebo kreditka. Ale treba ich používať zodpovedne a zároveň ich mať nastavené v rozumných limitoch. „Povolené prečerpanie aj kreditná karta sú úverové produkty s obnovovaným úverovým rámcom, preto vždy budú figurovať aj v úverovom registri. Vysoké limity, aj keď ich ľudia nevyužívajú, im môžu zbytočne spôsobiť problém a znížiť ich úverový strop napríklad pri riešení hypotéky,“ hovorí riaditeľka pre úvery vo FinGO.sk Eva Šablová.

Každý úver je záväzok

Ak niekto nemá dostatok vlastných finančných prostriedkov, je vhodné si podľa zákazníckeho ombudsmana spoločnosti Home Credit Miroslava Zborovského dôkladne zvážiť, na čo si chce požičať. Treba si podľa neho uvedomiť, že sa takto klient zaväzuje do budúcnosti. „Splátka úveru je totiž záležitosťou spravidla na dlhšie obdobie – aj po sviatkoch,“ hovorí Zborovský. Lehota užívania predmetu či veci, na ktorú si klient požičiava peniaze, by mala byť dlhšia ako lehota splácania.

Na vianočné nákupy sa dá pripraviť aj bez zadlžovania. Ideálne je myslieť na sviatky už v januári a začať si odkladať peniaze pravidelne v malých sumách. Ak si napríklad začneme odkladať na sporiaci účet po 50 eur mesačne, na konci roka budeme mať na nákupy 600 eur. „Čiže oveľa jednoduchšie je každý mesiac si niečo odoprieť, odložiť si napríklad spomínaných 50 eur a v decembri budeme mať k dispozícii slušný vianočný rozpočet,“ dodáva investičný analytik FinGO.sk František Burda.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Eva ŠablováFrantišek BurdaMiroslav Zborovský
Firmy a inštitúcie FinGO.skHome Credit