Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
PREZIDENT: Vymenoval guvernéra NBS, Peter Kažimír, Andrej Kiska
Zľava: Minister financií SR Peter Kažžimír a prezident SR Andrej Kiska počas vymenovania ministra za guvernéra Národnej banky Slovenska (NBS) v Prezidentskom paláci. Bratislava, 13. marec 2019. Foto: SITA/Branislav Bibel
13. 03. 2019 8:43 Aktuality od voFinanciach.skSITA

Prezident Andrej Kiska oficiálne vymenoval Petra Kažimíra za guvernéra NBS

Súčasný minister financií Peter Kažimír nastúpi do svojej novej funkcie od 1. júna 2019, kedy nahradí súčasného guvernéra centrálnej banky Jozefa Makúcha.

AKTUALIZOVANÉ

Prezident Andrej Kiska v stredu oficiálne vymenoval súčasného ministra Petra Kažimíra za guvernéra Národnej banky Slovenska (NBS).

Peter Kažimír nastúpi do svojej novej funkcie od 1. júna 2019, kedy nahradí súčasného guvernéra centrálnej banky Jozefa Makúcha. Ten opúšťa čelo NBS na vlastnú žiadosť.

Čítajte aj:

Andrej Kiska po vymenovaní pripomenul, že nie vždy s názormi Petra Kažimíra ako ministra financií súhlasil, ocenil však, že doviedol krajinu k prvému vyrovnanému rozpočtu. Za dôležité to považuje najmä v čase, kedy prichádzajú spoza hraníc signály o spomaľovaní hospodárskeho rastu.

„V rokoch, keď sa darí, treba myslieť aj na roky, keď sa nedarí,“ povedal prezident. Zároveň naznačil, že opatrne treba s rozpočtom narábať aj rok pred parlamentnými voľbami, aby nebol ohrozený rozdávaním peňazí v rámci „neoficiálnej predvolebnej kampane“.

Nový guvernér bude pod drobnohľadom

Petra Kažimíra však ocenil aj za jeho dôležitú úlohu v čase, kedy krízou prechádzalo euro. Zároveň však pripomenul, že ako dlhoročný člen strany Smer-SD a jej podpredseda bude musieť na čele centrálnej banky dokazovať svoju skutočnú nezávislosť.

„Budete predmetom verejného záujmu a kontroly. Každé jedno vaše vyjadrenie bude konfrontované s tým, aby skutočne bolo nestranné a nezávislé,“ povedal Andrej Kiska. Dodal, že od NBS pod vedením Petra Kažimíra očakáva kvalitný dohľad nad finančným trhom a zapájanie sa centrálnej banky do verejných diskusií.

Kažimír sa vzdá všetkých politických funkcií

Peter Kažimír po svojom vymenovaní do funkcie guvernéra NBS oznámil, že v najbližších dňoch sa vzdá funkcie poslanca Národnej rady SR, následne po dohode s premiérom a predsedom Smeru-SD o novom ministrovi financií ohlási dátum svojej rezignácie zo súčasného postu a napokon sa vzdá aj všetkých politických funkcií v strane Smer-SD.

Odchádzajúceho guvernéra centrálnej banky Jozefa Makúcha pochválil za doterajšie riadenie inštitúcie, ktorá je vnímaná ako moderná s veľmi schopnými ľuďmi. Z tohto pohľadu chce v Makúchovej práci pokračovať.

Nový guvernér deklaruje pripravenosť

Zároveň chce vo svojej novej funkcii v pozitívnom slova zmysle vysvetľovať Slovákom, že Európska centrálna banka (ECB) a NBS ovplyvňujú ich každodenný život. Pripúšťa, že do centrálnej banky vstupuje v období, kedy panujú neistoty ohľadom brexitu či obchodných vojen. ECB, ako aj slovenská centrálna banka sú však podľa neho pripravené na aktuálny vývoj reagovať.

Prezident podľa liberálov Petra Kažimíra za guvernéra NBS vymenovať nemal

Prezident Andrej Kiska nemal podľa opozičnej SaS súčasného ministra financií Petra Kažimíra vymenovať za guvernéra Národnej banky Slovenska (NBS). Podľa liberálov je totiž neobvyklé a z pohľadu politickej kultúry neprijateľné, aby aktívny minister financií vytlačil z postu jestvujúceho guvernéra pred koncom jeho mandátu a posadil sa na jeho miesto.

„Prezident Andrej Kiska v minulosti dal opakovane najavo, že nebude len pasívne schvaľovať funkcionárov, ktorých mu vládna koalícia navrhne. Nerozumieme, prečo takto nekonal aj v tomto prípade, keď navyše ide o podpredsedu Smeru-SD, teda nielen člena vlády, ale aj čelného politika vládnej strany,“ uvádza sa v spoločnom vyhlásení predsedu SaS Richarda Sulíka a podpredsedov Ľubomíra Galka a Jany Kiššovej.

Ako dodávajú, prezidentov krok je podľa nich aj v rozpore so zaužívanými zvyklosťami, ale aj zákonom o NBS, podľa ktorého má byť centrálna banka nezávislá. „Peter Kažimír nie je zárukou jej nezávislosti. Skôr naopak. Preto nás prezident svojím krokom sklamal,“ konštatujú.

K téme

Banky budú musieť držať viac kapitálu, NBS reaguje na rýchly rast úverov NBS zmiernila odhad hospodárskeho rastu na tento a budúci rok

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom z financií raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Koalícia podľa Matoviča funguje na kúpených hlasoch, pustil sa aj do KDH a progresívcov Za slušné Slovensko zvoláva na piatok ľudí na námestia: Kto príde znovu a kto zostane doma? Premiér Pellegrini ostáva vo funkcii, za jeho odvolanie hlasovalo 62 poslancov Seniori nebudú od januára platiť koncesionárske poplatky, Danko by ich chcel zrušiť pre všetkých Muž chcel zrejme spáchať samovraždu, ale z mosta spadol na motorkára Jurajovi zvýšili trest za zabitie Henryho v Bratislave, súd vyhovel návrhu prokuratúry

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X