Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Dohoda, podpis, zmluva
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračné foto pixabay.com
12. 12. 2018 13:48 Aktuality od voFinanciach.skSITA

Prezident podpísal novelu zákona o riešení krízových situácií na finančnom trhu

Zmeny sa dotknú predschválených úverov či základného bankového produktu, legislatíva reaguje aj na technologický vývoj na trhu.

Prezident SR Andrej Kiska podpísal novelu zákona o riešení krízových situácií na finančnom trhu. Upravia sa ňou predschválené úvery, ale aj minimálne poistné sumy v povinnom zmluvnom poistení. Podmienky príjmu v rámci získania základného bankového produktu sa takisto upravia. Novela sa týka aj aplikácie smernice PSD2, ako aj dohľadu nad subjektmi.

Úver a preverovanie príjmu

Predschválený úver môže licencovaný subjekt ponúkať iba svojim dlhodobým klientom, u ktorých si vie preukázateľne preveriť ich príjem. Vo všetkých ostatných prípadoch sa nebude môcť uplatniť výnimka z povinnosti overovania príjmu v Sociálnej poisťovni.

Zmeny nastanú aj v rámci financovania pri motorových vozidlách. Spotrebiteľ sa na konci splácania úveru sám rozhodne, ako s nadobudnutým automobilom naloží, napríklad zaplatením poslednej splátky alebo vrátením lízingovej spoločnosti.

Zvýšenie súm v PZP

Taktiež sa upustí od zápisu do úverového registra v prípade úverov, ktoré si berú spoločenstvá vlastníkov bytov v mene a na účet vlastníkov bytov. Takýto krok totiž v minulosti mohol skomplikovať prístup spoločenstiev k úverovým zdrojom na rekonštrukciu bytového fondu. V rámci povinného zmluvného poistenia (PZP) sa mierne zvýšia minimálne poistné sumy. Ide o prirodzenú zmenu, ktorá kopíruje nárast nákladov pri škodách na majetku a živote.

Základný účet podľa minimálnej mzdy

Podmienky príjmu v rámci získania základného bankového produktu sa takisto upravia. V súčasnosti majú na tento produkt nárok ľudia, ktorých mesačný príjem je nižší než 400 eur. Zároveň zatiaľ platí, že súčet kreditných transakcií pripísaných na účet za kalendárny rok nesmie presiahnuť 5 600 eur.

Avšak po novom podmienky zohľadnia meniacu sa minimálnu mzdu, ktorá od začiatku budúceho roka stúpne na 520 eur mesačne. Čiže po novom tak nárok na základný bankový produkt budú mať ľudia, ktorých príjem nepresiahne 1,1-násobok minimálnej mzdy a ročný príjem nebude vyšší ako 15-násobok minimálnej mzdy.

Technologický vývoj

Úprava taktiež povoľuje pre obchodníkov s cennými papiermi vykonávanie činnosti poskytovateľa platobných služieb. Legislatíva v tomto prípade reaguje na technologický vývoj na trhu, aj v súvislosti s aplikáciou smernice PSD2, ktorá ukladá bankám povinnosť spolupracovať s alternatívnymi poskytovateľmi bankových produktov.

V zákone o dohľade sa dopĺňa výpočet druhov dohliadaných subjektov finančného trhu o poskytovateľov platobných služieb v obmedzenom rozsahu a aj o poskytovateľov služieb informovania o platobnom účte.

Odporúčané články

Na čo myslieť predtým, než si vezmeme úver? Úvery domácnostiam spomalili, dôvodom sú opatrenia NBS a postupné nasycovanie trhu

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom z financií raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Násilný akt vojsk Varšavskej zmluvy treba odsúdiť, vyhlásil Danko počas výročia augusta 1968 Minimálna mzda by mala tvoriť 60 percent priemerného zárobku, Smer-SD predloží návrh zákona August 1968: Rusi nás dostali za necelých 10 hodín (komentár) Politologička Soňa Szomolányi: Smer-SD bude stále najsilnejší, pretože jadro je neotrasiteľné vo svojej viere vo Fica Facebook najnovšie umožňuje obmedziť zber dát na cielenú reklamu, užívatelia môžu funkciu vypnúť Slovenské tenistky zabojujú o finálový turnaj Pohára federácie na domácej pôde proti Britkám

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X