Prezidentka Čaputová podpísala zavedenie rodičovského dôchodku, niečo je však potrebné v zákone napraviť

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Zuzana Čaputová
Prezidentka SR Zuzana Čaputová. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel

Prezidentka SR Zuzana Čaputová podpísala novelu zákona o sociálnom poistení, ktorou sa na Slovensku zavedie rodičovský dôchodok.

Dieťa pracujúce na Slovensku bude môcť od začiatku budúceho roka odviesť každému rodičovi na penzii 1,5 percenta z jeho hrubej mzdy, resp. vymeriavacieho základu.

Suma bude zastropovaná

Vychádzať sa pritom bude z príjmov dieťaťa spred dvoch rokov. Suma rodičovského dôchodku bude zastropovaná, bude sa počítať najviac z 1,2-násobku priemernej mzdy na Slovensku.

„Táto novela môže priniesť prilepšenie k dôchodkom veľkej väčšine dôchodcov na Slovensku, ktorí majú vlastné alebo osvojené deti. Rodičovský dôchodok však v sebe nesie aj ideu doposiaľ neoverenú v žiadnej inej krajine na svete a vyvoláva oprávnené obavy z faktických dopadov tohto zákona, na ktoré upozorňovali aj viaceré subjekty, ktoré ma žiadali, aby som zákon nepodpísala,“ uviedla prezidentka.

Upozorňuje na to, že rodičovský dôchodok prinesie benefity jednej skupine dôchodcov, pričom ďalšie skupiny dôchodcov zákon nerieši.

Ide napríklad o dôchodcov, ktorých deti pracujú v ozbrojených zboroch a odvádzajú odvody na výsluhové dôchodky podľa osobitného zákona, dôchodcov, ktorí nemajú deti alebo im deti zomreli alebo majú deti so zdravotným postihom, ktoré z toho dôvodu nemôžu pracovať alebo také, ktoré pracujú v zahraničí, či z iného dôvodu nepracujú.

Všetko je v súlade s ústavou

Toto legislatívne opomenutie je preto podľa prezidentky potrebné v následných legislatívnych krokoch napraviť, najmä so zameraním pozornosti na skupiny dôchodcov s najnižšími dôchodkami.

„Spomenuté výhrady však nepredstavujú rozpor s ústavou, pretože novela ústavy z roku 2020 zaviedla ústavné právo detí prispievať na dôchodky rodičov a neboli teda dôvodom na nepodpísanie zákona,“ tvrdí Čaputová.

Ani ďalšie výhrady voči zákonu, napríklad zníženie aktuálnej dôchodkovej hodnoty, nie sú podľa nej v kolízii s ústavou. „Zákon zároveň netrpí ani takými nedostatkami, ktoré by zjavne bránili jeho vykonateľnosti.“

Zákon je podľa hlavy štátu vyjadrením politiky aktuálnej vlády, ktorú ako prezidentka rešpektuje.

Penzijný vek a stredná dĺžka života

Z minuloročnej priemernej hrubej mzdy vo výške 1 211 eur by maximálny rodičovský dôchodok v budúcom roku dosiahol 21,80 eura pre každého rodiča.

Takýto rodičovský dôchodok by svojim rodičom mohli dopriať deti, ktorých hrubá mzda alebo vymeriavací základ dosahuje 1 453,60 eura a viac.

Osobe, ktorá dosiahla ustanovený počet odpracovaných rokov, vznikne nárok na predčasný starobný dôchodok. Za každý mesiac skoršieho odchodu do dôchodku po získaní 40 rokov poistenia sa bude penzia krátiť o 0,3 percenta.

Dôchodkový vek sa bude zvyšovať podľa toho, ako bude stúpať stredná dĺžka života. Penzijný vek by mal po naviazaní na strednú dĺžku života stúpať o dva mesiace ročne. Súčasne sa zachová to, že ženám sa bude dôchodkový vek za každé dieťa znižovať o šesť mesiacov.

Prísnejší predčasný dôchodok

Novelou zákona sa tiež sprísnia podmienky vzniku nároku na predčasný starobný dôchodok. Nárok na predčasný starobný dôchodok vznikne len tým poistencom, ktorých suma predčasného starobného dôchodku bude vyššia ako 1,6-násobok sumy životného minima pre plnoletú fyzickú osobu.

V súčasnosti pritom predčasná penzia musí dosiahnuť aspoň 1,2-násobok sumy životného minima pre plnoletú fyzickú osobu. Rezort práce a sociálnych vecí pritom pôvodne navrhoval, aby bol predčasný dôchodok najmenej na úrovni sumy minimálneho dôchodku pre príslušnú úroveň získaných kvalifikovaných rokov dôchodkového poistenia.

Ministerstvo nakoniec od tohto zámeru ustúpilo, keďže podľa rezortu pôvodný návrh prinášal „viacero kontroverzií a administratívnych komplikácií v neprospech poistenca“.

Suma aktuálnej dôchodkovej dávky, od ktorej závisia sumy novopriznaných dôchodkov, sa bude zvyšovať pomalšie ako v súčasnosti. Kým v súčasnosti aktuálna dôchodková hodnota pravidelne k 1. januáru stúpa o rast priemernej mzdy, po novom pôjde o rast len o 95 percent priemernej mzdy.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Zuzana Čaputová
Firmy a inštitúcie MPSVR Ministerstvo práce sociálnych vecí a rodiny SR