Pri vyhorení komína bez údržby poisťovne krátia plnenie

Poistenie, komín
Ilustračné foto. pixabay.com

Prevenciou požiaru je okrem pravidelnej kontroly aj používanie správneho paliva.

Aj napriek tomu, že je leto, je potrebné myslieť na to, v akom technickom stave sú komíny domov. V prípade ich zanesenia totiž hrozí riziko požiaru. Ak by si klient po požiari uplatňoval od poisťovne náhradu škody, požiadajú ho o predloženie dokladu o riadnej údržbe komína odborníkom. Odborníci radia kontrolovať ich funkčnosť aspoň raz ročne.

Ako povedal riaditeľ úseku neživotného poistenia Komunálnej poisťovne Dušan Zemánek, najčastejšie požiare rodinných domov a rekreačných chát sú od komínov, dymovodov krbov, kotlov na tuhé palivo. Dôvodom je ich zanesenie a nedodržanie bezpečnej vzdialenosti drevených konštrukcií. „V prípade, že hasiči vyhodnotia ako príčinu požiaru vznietenie sadzí v komíne, tzv. vyhorenie komína, poisťovňa pristúpi ku kráteniu poistného plnenia,“ skonštatoval Zemánek.

Pravidelná kontrola

V akých intervaloch je potrebné komín kontrolovať, stanovujú v závislosti od ich výkonov výrobcovia, resp. stavbári. Pravidelne kontrolovať a čistiť treba nielen klasické komíny napojené na krb či pec, ale aj tie, ktoré sú napojené na kondenzačné kotly. „Ak je komín zanesený sadzami, zúži sa prieduch, ktorý odvádza spaliny do ovzdušia. Komín má v takom prípade horší ťah a čím je viac zanesený, tým horšia je jeho funkcia,“ vysvetľuje prezident Komory kominárov Slovenska Miroslav Ledecký.

Zákon priamo neprikazuje pravidelnú prehliadku kominárom, komín si teda môže skontrolovať a vyčistiť aj majiteľ domu či prevádzky. Certifikovaný kominár je však odborne vyškolený a okrem prehliadky a prípadného odstránenia nedostatkov vystaví klientovi aj doklad o údržbe komína. Revízia certifikovaným kominárom je v porovnaní so škodami, ktoré môže nefunkčný komín spôsobiť, finančne prijateľná. Cena sa pohybuje od 10 do 30 eur za revíziu.

Správne palivo

Ako upozornil Ledecký, prevenciou požiaru je okrem pravidelnej kontroly aj používanie správneho paliva. „Nedokonalé či nesprávne palivo môže spôsobiť vysokú teplotu horenia, pri ktorej sa môžu vznietiť sadze v komíne a spôsobiť jeho narušenie a následný požiar,“ dodal Ledecký.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Dušan Zemánek
Firmy a inštitúcie Komunálna poisťovňa