Priemerný starobný dôchodok na Slovensku sa medziročne zvýšil o 18 eur

Dôchodca, dôchodok, dôchodkyňa
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Suma priemerného starobného dôchodku, ktorý vypláca Sociálna poisťovňa, dosiahla na konci júla 503,20 eura. Oproti koncu júla minulého roka sa zvýšila o 18 eur.

Popri náraste sumy starobnej penzie medziročne mierne stúpol aj počet jej poberateľov. Kým vlani v júli dostávalo starobný dôchodok 1 milión 84-tisíc penzistov, v júli tohto roka bolo na Slovensku 1 milión 87,2 tisíca starobných dôchodcov. Vyplýva to z údajov, ktoré zverejnila Sociálna poisťovňa.

Priemerný predčasný starobný dôchodok v porovnaní s júlom minulého roka vzrástol o 39,50 eura na 493,50 eura. Ku koncu minulého mesiaca ho dostávalo 11,9 tisíca penzistov, čo bolo o 2,5 tisíca osôb menej ako pred rokom.

Priemerný invalidný dôchodok pre osoby s mierou postihnutia do 70 % bol na konci minulého mesiaca na úrovni 225 eur. V porovnaní s júlom vlaňajška je tak vyšší o 8 eur.

Invalidnú penziu pre ľudí s mierou postihnutia nad 70 % vypláca poisťovňa v priemernej výške 406,60 eura. Medziročne ide o nárast o 13,30 eura. Sociálna poisťovňa evidovala ku koncu minulého mesiaca 228-tisíc poberateľov invalidných dôchodkov, čo je oproti vlaňajšiemu júlu menej o 6,2 tisíca penzistov.

Ďalšie k téme

    Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom