Inflácia dáva, aj berie. Matovičovo ministerstvo ukázalo čísla (video)

Igor Matovič
Podpredseda vlády a minister financií Igor Matovič. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel.

Daňové príjmy by mali byť v tomto roku o 900 miliónov eur vyššie, ako sa očakávalo v marci tohto roka. Na tlačovej besede to uviedol riaditeľ Inštitútu finančnej politiky rezortu financií Juraj Valachy.

Inflácia zlepšuje výber daní

Oproti rozpočtu na tento rok by mali byť daňové príjmy vyššie o necelé dve miliardy eur. Vychádza z odhadu Inštitútu finančnej politiky v novej daňovej prognóze rezortu financií. „Inflácia dáva, aj berie,“ povedal.

Na jednej strane inflácia podľa neho zlepšuje výber daní, na strane druhej si však žiada vyššie kompenzácie v súvislosti so zvyšovaním cien energií a tovarov, či rastom miezd. „Nemôžeme z tých dvoch miliárd eur hneď porcovať, sú to príjmy, ktoré budeme musieť použiť na kompenzáciu vyšších cien a vyšších miezd vo verejnom sektore,“ upozornil Valachy.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Príjem samospráv a žúp bude vyšší

Pozornosť tiež upriamil na dôchodky, ktoré sa budú podľa vývoja inflácie v rokoch 2023 a 2024 výrazne valorizovať.

V roku 2024 by mali výdavky na penzie stúpnuť o 1,6 miliardy eur. Podľa štátneho tajomníka ministerstva financií Marcela Klimeka by sa mali dôchodky od budúceho roka zvýšiť o 11 percent.

Aj po zohľadnení rodinného balíka bude príjem samospráv a žúp vyšší, ako bol rozpočtovaný, v tomto aj budúcom roku,“ povedal Klimek. Rezort financií pritom prekvapil výber daní z príjmov právnických osôb, ktorý sa za rok 2021 medziročne zvýšil o 19 percent.

Štátny tajomník rezortu financií upozornil na to, že vďaka vyššej efektivite finančnej správy pri výbere daní dokáže štát inkasovať vyššie daňové príjmy.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Juraj ValachyMarcel Klimek
Firmy a inštitúcie IFP Inštitút finančnej politikyMF Ministerstvo financií SR