Prima banka v prvom polroku zvýšila zisk na takmer 10 miliónov eur

Pobočka Prima banka
Ilustračné foto Prima banka

Rast banky sa v prvom polroku tohto roka opieral najmä o dynamické hypotéky.

Prima banka dosiahla v prvom polroku tohto roka zisk 9,9 mil. eur. Oproti rovnakému obdobiu vlaňajška tak svoje hospodárenie zlepšila o 7 %. Ako ďalej informovala banka, počas prvých šiestich mesiacov evidovala rast tak na strane vkladov, ešte dynamickejší bol však na strane úverov. V rámci nich dominovali najmä retailové úvery.

Medziročný nárast objemu poskytnutých úverov v Prima banke predstavoval 15 %, keď ku koncu júna dosiahli úroveň 3,446 mld. eur. V rámci toho úvery obyvateľstvu stúpli až o 27 % na 2,672 mld. eur. Na druhej strane vklady v Prima banke sa medziročne zvýšili o 5 % na 3,231 mld. eur, z čoho retailové vklady predstavovali 2,288 mld. eur pri medziročnom náraste o 7 %.

„Pod dynamický rast banky sa pozitívne podpísal tiež historicky najvyšší prírastok nových klientov, ktorých banka za prvé mesiace tohto roka získala,“ uviedla banka. Za silný rast úverov môžu pritom predovšetkým hypotéky. „V prvom polroku banka poskytla klientom v medziročnom porovnaní až o 50 % vyšší objem nových hypoték. Celkové portfólio hypoték v medziročnom porovnaní vzrástlo o 30 % na 2,5 mld. eur,“ dodala Prima banka.

O spoločnosti

Prima banka Slovensko pôsobí na slovenskom trhu od roku 1993 a v rámci doterajšieho fungovania spoločnosti je to už jej tretí názov. V máji 2000 sa majoritným akcionárom, v tom čase Prvej komunálnej banky, stala finančná skupina Dexia. Pod názvom Prvá komunálna banka vystupovala do konca septembra 2003, následne sa zmenila na Dexia banku Slovensko. Skupina Dexia v závere roka 2010 predala svoj podiel investičnej skupine Penta. Od januára 2012 sa Dexia banka zmenila na Prima banku. So Sberbank Slovensko sa Prima banka zlúčila 1. augusta 2017.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Prima banka