Prima banka zvýšila polročný zisk takmer o desať percent

Bankomat Prima banka
Ilustračné foto Prima banka

Prima banka je jednou z mála bánk na Slovensku, ktorej sa v prvom polroku podarilo zvýšiť zisk. Jej čistý zisk stúpol medziročne o 9,8 % na 10,8 mil. eur. Čisté úrokové výnosy, ktoré tvoria najväčšiu časť výnosov, síce klesli o 7,7 % na 28,2 mil. eur, avšak čistý výnos z poplatkov a provízií vzrástol o 18,6 % na 12,8 mil. eur. Banka zároveň mala vyšší zisk z finančných operácií a udržala všeobecné prevádzkové náklady.

A ani čistá tvorba rezerv a opravných položiek nebola v Prima banke ku koncu júna výrazne vyššia. Medziročne stúpla iba o 5,1 % na 2,2 mil. eur. Viaceré banky už aktuálne pristúpili k zvýšenej tvorbe opravných položiek. Tie tvoria v prípade možných očakávaných úverových strát. Rast zlyhaných úverov teda pre banky znamená, že musia vytvárať vyššie opravné položky.

O spoločnosti

Prima banka Slovensko pôsobí na slovenskom trhu od roku 1993 a v rámci doterajšieho fungovania spoločnosti je to už jej tretí názov. V máji 2000 sa majoritným akcionárom, v tom čase Prvej komunálnej banky, stala finančná skupina Dexia. Pod názvom Prvá komunálna banka vystupovala do konca septembra 2003, následne sa zmenila na Dexia banku Slovensko. Skupina Dexia v závere roka 2010 predala svoj podiel investičnej skupine Penta. Od januára 2012 sa Dexia banka zmenila na Prima banku. So Sberbank Slovensko sa Prima banka zlúčila 1. augusta 2017.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Prima banka