Prístup bánk pri riadení rizík spojených s klimatickými zmenami bude podľa advokáta dôležitý

Peniaze, ekonomika
Foto: ilustračné, www.thinkstockphotos.com

Boj s klimatickými zmenami sa podľa odborníkov bez podpory finančného sektora zrejme nebude dať presadiť. Ako povedal Ján Hanko z advokátskej kancelárie Ružička and Partners, bude dôležitý prístup bankového sektora z hľadiska riadenia rizík spojených s klimatickými zmenami a z hľadiska úlohy bankových inštitúcií pri presadzovaní opatrení na ochranu pred klimatickými zmenami.

Už posledná finančná kríza podľa Hanka jasne ukázala, aké nebezpečné môžu byť skryté riziká, ktoré sa nenápadne hromadia v bilanciách bánk. Takýmito rizikami v súčasnosti môžu byť aj udalosti, ktoré budú súvisieť s klimatickými zmenami. V prvom rade pôjde o priame dôsledky prírodných katastrof a extrémnych prejavov počasia. Klientom bánk môžu spôsobiť majetkové škody, zvýšiť ich náklady na ochranu pred týmito rizikami a negatívne tak ovplyvniť ich podnikanie.

Správne nastavené podmienky financovania môžu podľa Hanka zvýhodňovať klientov, ktorí prijímajú opatrenia na boj s klimatickými zmenami. Naopak, banky môžu sťažiť prístup k finančným zdrojom pre klientov, ktorí nesplnia stanovené environmentálne parametre. „Očakávame, že nové opatrenia a prístupy so sebou prinesú aj zvýšené nároky na právnu podporu bankových činností. A to vo forme implementácie nových interných politík, úprav zmluvnej dokumentácie alebo ochrany bánk pred nárokmi tretích strán v súvislosti s klimatickými zmenami,“ dodal Hanko.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom