Prvá pomoc vyplácaná počas pandémie pomohla udržať zamestnanosť v súkromnom sektore, Krajniak je s výsledkom spokojný (video)

Ministerstvo práce, Milan Krajniak
Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak. Foto: archívne, SITA/Jana Birošová
  • aktualizované 5. augusta 14:17

Každý tretí zamestnanec pracujúci v súkromnom sektore si počas pandémie uchoval svoje pracovné miesto aj vďaka tomu, že rezort práce a sociálnych vecí vyplácal zamestnávateľom príspevky v rámci tzv. Prvej pomoci.

Príspevky na udržanie pracovných miest

Na piatkovej tlačovej besede o tom informoval minister práce a sociálnych vecí Milan Krajniak (Sme rodina). Podľa neho išlo o 770-tisíc podporených pracovných miest z 2,1 milióna ľudí pracujúcich v súkromnej sfére.

Na príspevky na udržanie zamestnanosti išlo v období od 13. marca 2020 do 28. februára 2022 celkovo 2 miliardy 476 miliónov eur. Úrady práce poskytli príspevky pre 55-tisíc zamestnávateľov, vrátane samostatne zárobkovo činných osôb so zamestnancami.

Prvá pomoc splnila účel

Rezort práce podľa Krajniaka počas pandémie podporil príspevkami 131-tisíc unikátnych SZČO. „Tieto dve skupiny sa môžu prelínať,“ upozornil.

Podnikateľ totiž mohol žiadať v jednej kategórii o príspevky na seba a v druhej kategórii o príspevky na svojich zamestnancov. Úrady práce vyplácali mesačne 5,7 milióna príspevkov.

Najviac príspevky na udržanie zamestnanosti podľa ministra práce čerpali mikropodniky do deviatich zamestnancov a malé podniky do 50 zamestnancov.

„Prvá pomoc splnila svoj účel, vďaka nej sme tiež zlepšili výber poistného v Sociálnej poisťovni.“ povedal Krajniak. Úrady práce podľa neho uzatvorili celkovo 222-tisíc dohôd o poskytovaní príspevkov so 176-tisíc subjektmi.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem
Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Milan Krajniak
Firmy a inštitúcie MPSVR Ministerstvo práce sociálnych vecí a rodiny SR