Prvá stavebná sporiteľňa ku koncu septembra s rastom zisku o 10,1 %

PSS centrála
Ilustračné foto PSS


Prvá stavebná sporiteľňa (PSS) ku koncu septembra zvýšila svoju celkovú ziskovosť. Ako vyplýva z účtovnej závierky, deväťmesačný zisk medziročne stúpol o 10,1 % na 12,1 mil. eur. Čisté úrokové výnosy, ktoré sú najväčším zdrojom príjmu, sa zvýšili o 11,6 % na 46,3 mil. eur. Naopak, čisté výnosy z poplatkov a provízií sa znížili o 4,1 % na 11,3 mil. eur. Stav klientských úverov medziročne vzrástol o 1,3 % na 2,241 mld. eur, avšak úsporné vklady klientov poklesli o 1,7 % na 2,708 mld. eur.

V rámci novej obchodnej produkcie firma v deviatich mesiacoch uzatvorila 94 654 nových zmlúv pri medziročnom náraste o 19 %. Objem cieľových súm na týchto zmluvách sa zvýšil o 12 % na 1,59 mld. eur. „Deväť mesiacov roka 2019 ukázalo, že záujem o sporenie si prostriedkov v systéme stavebného sporenia na Slovensku pretrváva,“ povedal pre agentúru SITA hovorca Prvej stavebnej sporiteľne Radovan Slobodník. Firma zároveň podľa neho očakáva, že trend vzostupu záujmu o nové sporiace zmluvy bude pokračovať až do konca tohto roka.

Objem nových úverov a medziúverov poklesol v deviatich mesiacoch o 6 % na 315,44 mil. eur. „Úvery zo stavebného sporenia klienti využívajú predovšetkým na financovanie rekonštrukcií a modernizácií svojich nehnuteľností. Výnimkou však nie je ani financovanie kúpy bytov a domov,“ povedal Slobodník. Vyplatené finančné prostriedky sa znížili o 6 % na 338,14 mil. eur.

O spoločnosti

Prvá stavebná sporiteľňa vznikla 16. novembra 1992 a ovláda zhruba 90 % trhu stavebného sporenia. Slovenská sporiteľňa v nej vlastní 9,98 % akcií, rakúska Erste Group Bank má 25,02-percentný podiel. Nemecká firma Bausparkasse Schwäbisch Hall a rakúska Raiffeisen Bausparkassen Holding majú zhodne po 32,5 % akcií.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Radovan Slobodník
Firmy a inštitúcie PSS Prvá stavebná sporiteľňa