Prvá stavebná sporiteľňa v prvom polroku s rastom zisku

PSS centrála
Ilustračné foto PSS

Prvá stavebná sporiteľňa (PSS) dosiahla v prvom polroku nepatrne vyšší zisk než vlani ku koncu júna. V medziročnom porovnaní stúpol podľa zverejnených informácií o 5,6 % na 7,68 mil. eur. Čisté úrokové výnosy, ktoré tvoria najväčšiu časť výnosov spoločnosti, stúpli o 8,4 % na 30,09 mil. eur. Avšak čisté výnosy z poplatkov a provízií sa znížili o 3,5 % na 7,54 mil. eur.

Obchodné výsledky za prvý polrok zatiaľ výrazne pozitívne prekročili očakávania firmy. Spoločnosť uzatvorila niečo vyše 60 tisíc nových zmlúv o stavebnom sporení za 1,09 mld. eur. V medziročnom porovnaní je to v počte nárast o takmer 9 % a v objeme o 10 %. Za celý tento rok Prvá stavebná sporiteľňa počíta, že uzatvorí viac ako 100 tisíc zmlúv o stavebnom sporení.

„Obchod s úvermi sa v tomto roku rozbiehal pomalšie, ale máj a jún nás presvedčili, že aj úverová produkcia bude v tomto roku minimálne na rovnakej úrovni ako vlani, resp. možno o niečo vyššia,“ skonštatoval pre agentúru SITA hovorca spoločnosti Radovan Slobodník. V prvých šiestich mesiacoch tohto roka firma poskytla klientom 8 176 úverov a medziúverov za 215,43 mil. eur. Medziročne je to pokles o 9 %, resp. o 5 %.

O spoločnosti

Prvá stavebná sporiteľňa vznikla 16. novembra 1992 a ovláda zhruba 90 % trhu stavebného sporenia. Slovenská sporiteľňa v nej vlastní 9,98 % akcií, rakúska Erste Group Bank má 25,02-percentný podiel. Nemecká firma Bausparkasse Schwäbisch Hall a rakúska Raiffeisen Bausparkassen Holding majú zhodne po 32,5 % akcií.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Radovan Slobodník
Firmy a inštitúcie PSS Prvá stavebná sporiteľňa