Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
PSS centrála
Ilustračné foto PSS
7. 11. 2018 12:38 Aktuality od voFinanciach.skSITA / voFinanciach.sk

PSS za deväť mesiacov uzatvorila takmer 80 tis. zmlúv o stavebnom sporení

Objem cieľových súm nových zmlúv predstavoval od začiatku januára do konca septembra 1,42 mld. eur.

Prvá stavebná sporiteľňa (PSS) uzatvorila za trištvrte roka 79 559 nových zmlúv o stavebnom sporení. V medziročnom porovnaní to znamená zníženie o 31,7 %. Objem cieľových súm nových zmlúv sa znížil o 36,6 % na 1,42 mld. eur. Ako pre agentúru SITA povedal hovorca firmy Radovan Slobodník, napriek poklesu hodnotí spoločnosť výsledky ako uspokojivé. “A vzhľadom k nastaveným obchodným cieľom PSS na tento rok sú pozitívne,” doplnil Slobodník.

Počet nových úverov sa v deviatich mesiacoch znížil o 14,6 % na 13 598. Ich objem poklesol o 11,2 % na 335,86 mil. eur. Spoločnosť od začiatku januára do konca septembra vyplatila finančné prostriedky klientom za 360,08 mil. eur. V porovnaní s rovnakým obdobím vlaňajška je to zníženie o 11,6 %.

Na sporiteľne vplývala legislatíva

Podmienky úverov sa po opatreniach Národnej banky Slovenska dostali podľa Slobodníka do iných dimenzií. Na jednej strane je podľa neho snaha zamedziť negatívnej situácii na trhu, ako je prehriatie trhu, úverová bublina a podobne, na strane druhej to však zásadne vplýva aj na obchodné výsledky bánk, stavebné sporiteľne nevynímajúc.

Poklesy v počte a objeme zmlúv, ako aj v počte a objeme úverov markantne podľa Slobodníka súvisia aj s novelou zákona o stavebnom sporení, ktorú tento rok schválili poslanci. “Snažíme sa preto realizovať kroky, ktoré eliminujú negatívne informácie spájané so stavebným sporením, pretože tento produkt má na slovenskom finančnom trhu naďalej zmysel. Negatívna mediálna kampaň, ktorá sa tento rok objavila v súvislosti so stavebným sporením, určite nepomohla istote a stabilite systému, ako aj rozhodovaniu sa klientov,” uviedol Slobodník.

Tento rok cez 100 tisíc zmlúv

Vo výročnej správe si spoločnosť stanovila za cieľ, že v tomto roku chce uzatvoriť 106 tisíc zmlúv o stavebnom sporení. Pri priemernej cieľovej sume 20,1 tis. eur to zodpovedá celkovému objemu cieľových súm vo výške 2,12 mld. eur. V roku 2017 spoločnosť uzatvorila 144 320 nových zmlúv o stavebnom sporení pri objeme 2,76 mld. eur.

Prvá stavebná sporiteľňa vznikla 16. novembra 1992 a ovláda takmer 90 % trhu stavebného sporenia. Slovenská sporiteľňa v nej vlastní 9,98 % akcií, rakúska Erste Group Bank má 25,02-percentný podiel. Nemecká firma Bausparkasse Schwäbisch Hall a rakúska Raiffeisen Bausparkassen Holding majú zhodne po 32,5 % akcií.

Odporúčané články

Zisk banky Citigroup v druhom kvartáli medziročne stúpol o 7 % Asset Management Slovenskej sporiteľne vlani so ziskom 1,23 mil. eur

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom z financií raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Tigrica ušla z národného parku a unavená prespala celý deň v posteli vystrašeného Inda Video: Bezpečne a v limite, Sagan aj na zadnom kolese splnil v 13. etape Tour de France misiu Čaputová by nemala zasahovať do vnútorných problémov iných štátov, podľa Danka môže poškodiť vzťahy Glosa: Silikónové implantáty by nemali byť dôvodom na preukaz ŤZP Gál rozhodol o nevyhostení Vinogradova, podľa právnikov to môže spôsobiť medzinárodnú blamáž Prezidentka Čaputová rozumie túžbam komunity LGBTI, zároveň chápe aj obavy o stav rodín

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X