Rast cien bývania sa v polovici roka zmiernil, možno očakávať ďalší rast

Bývanie
Ilustračné foto pixabay.com

V druhom štvrťroku pokračovalo podľa Národnej banky Slovenska mierne ochladzovanie slovenského trhu s bývaním. Podiel na tom má pravdepodobne aj pôsobenie súboru opatrení centrálnej banky proti nadmernému zadlžovaniu sa domácností. Na medziročnej báze sa rast priemernej ceny bývania spomalil o viac ako percentuálny bod na 6,4 %. Priemerná cena bývania tak dosiahla ku koncu druhého štvrťroka 1 556 eur za meter štvorcový.

Trh je aktívny

Trh s bývaním je na Slovensku podľa národnej banky aj napriek určitým signálom o jeho miernom ochladení v polovici roka stále pomerne aktívny. V nasledujúcich štvrťrokoch možno očakávať pretrvávanie dopytu po bývaní, ktorý sa nebude dariť naplno uspokojiť hlavne pre obmedzenú ponuku cenovo dostupných bytov. Preto aj v nasledujúcich štvrťrokoch možno podľa Národnej banky Slovenska očakávať ďalší rast priemernej ceny bývania.

Priemerná cena bytov sa v druhom štvrťroku medziročne zvýšila o 7,6 % na 1 849 eur za meter štvorcový. Znamená to podľa národnej banky spomalenie tempa rastu z úrovne 9,1 %. Priemerná cena domov vzrástla na 1 205 eur za meter štvorcový. To predstavuje spomalenie medziročného tempa rastu zo 4,6 % na 3,5 %.

V Košickom kraji bol pokles

Na medziročnej báze najviac vzrástla priemerná cena bývania v Trenčianskom kraji, a to o vyše 24 %. Najmenej to bolo v Bratislavskom kraji o 4,6 %. V Košickom kraji sa v polovici tohto roka prehĺbil medziročný pokles priemernej ceny bývania o štyri percentuálne body na mínus 5,8 %.

Celková dostupnosť bývania sa v druhom štvrťroku vzhľadom na doterajšiu históriu mierne zlepšila v polovici slovenských krajov. Zastavilo sa podľa centrálnej banky dosť dynamické zhoršovanie dostupnosti bývania z predchádzajúcich štvrťrokov v Nitrianskom kraji, ale stále je tam dostupnosť bývania vo väzbe na doterajšiu históriu v rámci slovenských krajov najhoršia.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom