Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Bývanie
Ilustračné foto pixabay.com
6. 08. 2019 10:38 Financie a ekonomikaSlovensko od voFinanciach.skSITA

Rast cien bývania sa v polovici roka zmiernil, možno očakávať ďalší rast

V druhom štvrťroku pokračovalo podľa Národnej banky Slovenska mierne ochladzovanie slovenského trhu s bývaním. Podiel na tom má pravdepodobne aj pôsobenie súboru opatrení centrálnej banky proti nadmernému zadlžovaniu sa domácností. Na medziročnej báze sa rast priemernej ceny bývania spomalil o viac ako percentuálny bod na 6,4 %. Priemerná cena bývania tak dosiahla ku koncu druhého štvrťroka 1 556 eur za meter štvorcový.

Trh je aktívny

Trh s bývaním je na Slovensku podľa národnej banky aj napriek určitým signálom o jeho miernom ochladení v polovici roka stále pomerne aktívny. V nasledujúcich štvrťrokoch možno očakávať pretrvávanie dopytu po bývaní, ktorý sa nebude dariť naplno uspokojiť hlavne pre obmedzenú ponuku cenovo dostupných bytov. Preto aj v nasledujúcich štvrťrokoch možno podľa Národnej banky Slovenska očakávať ďalší rast priemernej ceny bývania.

Priemerná cena bytov sa v druhom štvrťroku medziročne zvýšila o 7,6 % na 1 849 eur za meter štvorcový. Znamená to podľa národnej banky spomalenie tempa rastu z úrovne 9,1 %. Priemerná cena domov vzrástla na 1 205 eur za meter štvorcový. To predstavuje spomalenie medziročného tempa rastu zo 4,6 % na 3,5 %.

V Košickom kraji bol pokles

Na medziročnej báze najviac vzrástla priemerná cena bývania v Trenčianskom kraji, a to o vyše 24 %. Najmenej to bolo v Bratislavskom kraji o 4,6 %. V Košickom kraji sa v polovici tohto roka prehĺbil medziročný pokles priemernej ceny bývania o štyri percentuálne body na mínus 5,8 %.

Celková dostupnosť bývania sa v druhom štvrťroku vzhľadom na doterajšiu históriu mierne zlepšila v polovici slovenských krajov. Zastavilo sa podľa centrálnej banky dosť dynamické zhoršovanie dostupnosti bývania z predchádzajúcich štvrťrokov v Nitrianskom kraji, ale stále je tam dostupnosť bývania vo väzbe na doterajšiu históriu v rámci slovenských krajov najhoršia.

Odporúčané články

Realitná bublina pravdepodobne nepraskne tak skoro NBS: Negatívne riziká budúceho vývoja ekonomiky sa prehlbujú

Témy

Bezplatné novinky emailom z financií raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Pellegrini podľa politologičky nemá na revoltu v Smere-SD guráž, ale odchodom zo strany môže len získať Polícia vyšetruje vraždu v Belej, muža našli v pivnici so sečnou ranou na hlave Používanie sociálnych sietí môže podľa výskumu znásobovať depresie, najmä u dievčat Tri európske krajiny chcú vyššiu daň na mäso, aby ľudí prešla chuť Národniari odmietajú Merkelovej plán na záchranu migrantov, vyhlásenia kancelárky ich znepokojili Foto: Turista prežil približne 20-metrový pád vo Vysokých Tatrách Video: Malý dugong, ktorý sa stal hviezdou internetu, zomrel po prehltnutí plastov

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X