Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Nákup, obchod, košík, potraviny
Ilustračné foto. pixabay.com
15. 03. 2019 8:43 Financie a ekonomika od voFinanciach.skSITA

Rast cien sa podľa európskej metodiky vo februári zrýchlil na 2,3 %

Medziročná harmonizovaná inflácia sa vo februári mierne zrýchlila.

Rast cien na Slovensku sa vo februári mierne zrýchlil. Medziročná inflácia meraná harmonizovaným indexom Európskej únie (HICP) dosiahla v druhom mesiaci roka 2,3 %, kým v januári bola na úrovni 2,2 %.

Priemerná ročná miera inflácie za posledných dvanásť mesiacov tak predstavovala 2,5 %. Medzimesačne ceny vo februári oproti januáru stúpli o 0,2 %, kým v januári oproti decembru sa zvýšili až o 1,2 %.

Zdraželo hlavne bývanie či energie

Ako ďalej vyplýva z údajov Štatistického úradu SR (ŠÚ), na medziročnej báze najvýraznejšie vo februári zdraželo bývanie, voda, elektrina, plyn a iné palivá, a to o 5,2 %. Vyšší ako priemerný rast zaznamenali aj ceny hotelov, kaviarní a reštaurácií o 3,8 %, rozličných tovarov a služieb o 3 %, potraviny a nealkoholické nápoje o 2,5 % a alkoholické nápoje a tabak o 2,4 %.

Zdraželo však aj zdravotníctvo o 2 %, odevy a obuv o 1,6 %, nábytok, vybavenie domácnosti a bežná údržba domu o 1,3 %, pošty a telekomunikácie a vzdelávanie zhodne o 0,8 % a rekreácia a kultúra o 0,6 %. Nižšie ceny ako vlani vo februári boli iba vo doprave o 2,1 %.

Medzimesačne ceny v doprave rástli

Medzimesačne vo februári oproti januáru napriek tomu najvýraznejší rast vykázali práve ceny dopravy, a to o 1,1 %. Nasledovali hotely, kaviarne a reštaurácie s rastom o 0,6 %, ceny alkoholických nápojov a tabaku a zdravotníctva s rastom zhodne o 0,4 %, bývanie, voda, elektrina, plyn a iné palivá a rekreácia a kultúra zdraželi zhodne o 0,2 % a potraviny a nealkoholické nápoje a rozličné tovary a služby zdraželi o 0,1 %.

Klesli iba ceny odevov a obuvi o 0,9 %. Bez zmeny oproti januáru zostali ceny nábytku, vybavenia domácnosti a bežnej údržby domu, pôšt a telekomunikácií a vzdelávania.

K téme

Harmonizovaná inflácia v máji zrýchlila na 2,7 % Rast cien sa v máji zrýchlil, inflácia dosiahla 2,7 %

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom z financií raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Koalícia podľa Matoviča funguje na kúpených hlasoch, pustil sa aj do KDH a progresívcov Za slušné Slovensko zvoláva na piatok ľudí na námestia: Kto príde znovu a kto zostane doma? Premiér Pellegrini ostáva vo funkcii, za jeho odvolanie hlasovalo 62 poslancov Seniori nebudú od januára platiť koncesionárske poplatky, Danko by ich chcel zrušiť pre všetkých Muž chcel zrejme spáchať samovraždu, ale z mosta spadol na motorkára Jurajovi zvýšili trest za zabitie Henryho v Bratislave, súd vyhovel návrhu prokuratúry

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X