Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Nákup, obchod, košík, potraviny
Ilustračné foto. pixabay.com
14. 06. 2019 9:13 Financie a ekonomika od voFinanciach.skSITA

Rast cien sa v máji zrýchlil, inflácia dosiahla 2,7 %

Na medziročnej báze najrýchlejšie rastú ceny v reštauráciách a hoteloch ale aj za bývanie a energie a potraviny.

Rast cien sa v máji na Slovensku zrýchlil. Medziročná inflácia meraná národnou metodikou dosiahla 2,7 %, kým v apríli predstavovala 2,3 %. V priemere za prvých päť mesiacov roka tak spotrebiteľské ceny na Slovensku stúpli o 2,4 %. Medzimesačne v máji oproti aprílu sa ceny zvýšili o 0,3 %, kým v predchádzajúcom mesiaci rástli o 0,2 %. Informoval o tom Štatistický úrad SR (ŠÚ).

Na medziročnej báze zdraželi najmä reštaurácie a hotely, a to o 4,2 %. Zvýšili sa však aj ceny za bývanie, vodu, elektrinu, plyn a ostatné palivá o 4,1 %, potraviny a nealkoholické nápoje o 3,9 %, rozličné tovary a služby o 2,7 %, alkoholické nápoje a tabak o 2,5 %, v zdravotníctve o 2,1 %. Oproti vlaňajšiemu máju zdražel aj nábytok, bytové zariadenie a bežná údržba domácností o 1,4 %, rekreácia a kultúra o 1,3 %, odevy a obuv a vzdelávanie zhodne o 1 % a pošty a spoje o 0,8 %. Klesli iba ceny v doprave o 0,5 %.

Klesli ceny v zdravotníctve a ceny rekreácie a kultúry

Medzimesačne v máji oproti aprílu vzrástli najmä ceny za potraviny a nealkoholické nápoje a odevy a obuv zhodne o 0,8 %, alkoholické nápoje a tabak a reštaurácie a hotely rovnako o 0,7 % a ceny dopravy o 0,6 %. Miernejšie v porovnaní s aprílom stúpli ceny nábytku, bytového zariadenia a bežnej údržby domácností a rozličných tovarov a služieb zhodne o 0,2 % a o 0,1 % stúpli tiež ceny pôšt a telekomunikácií. Klesli ceny v zdravotníctve o 0,2 % a taktiež ceny rekreácie a kultúry o 0,1 %. Na úrovni predchádzajúceho mesiaca zostali ceny za bývanie, vodu, elektrinu, plyn a ostatné palivá a za vzdelávanie.

Medziročná jadrová inflácia, ktorá sleduje spotrebiteľské ceny s vylúčením regulovaných cien a administratívnych zásahov v oblastí daní, v máji dosiahla 2,3 %, pritom v apríli predstavovala 1,9 %. Čistá inflácia, ktorá na rozdiel od jadrovej nezohľadňuje ani vývoj cien potravín, dosiahla v máji 1,9 %. V apríli bola na úrovni 1,6 %. V medzimesačnom porovnaní bola jadrová inflácia v máji na úrovni 0,4 % a čistá inflácia bola na úrovni 0,3 %.

Odporúčané články

Zisk banky Citigroup v druhom kvartáli medziročne stúpol o 7 % Asset Management Slovenskej sporiteľne vlani so ziskom 1,23 mil. eur

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom z financií raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Video: Z obľúbenej pláže v Chorvátsku pre požiar evakuovali tisícky ľudí (aktualizované) Hanby Bratislavy: Schátranú nemocnicu v Starom Meste obnovujú za státisíce eur Čaputová nepôjde na Dúhový Pride ani na pochod Hrdí na rodinu, ale snahy oboch komunít rešpektuje Bol jedným z najväčších konkurentov Sagana v špurtoch, teraz je na Tour de France v inej úlohe Exprezident by mal poberať výhody len z jednej funkcie, podľa OĽaNO je to neférové voči Slovákom

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X