Rast cien stavebných materiálov má aj ďalšie negatívum, poistné plnenie vám zrazu nemusí stačiť

Dom, peniaze, investícia
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Ceny stavebných materiálov stúpajú už niekoľko mesiacov. Pociťujú to najmä tí, ktorí v tomto období kupujú novú nehnuteľnosť, stavajú alebo rekonštruujú.

Vyššia cena stavebných materiálov by však mala zaujímať vlastníkov nehnuteľností, myslí si Michaela Pardubská z odboru produktového manažmentu ČSOB Poisťovne.

Môže sa to totiž podľa nej podpísať na podpoistení ich domu či bytu. To v prípade poistnej udalosti môže znamenať nižšie poistné plnenie než sú reálne náklady na opravy.

Poistné plnenie zrazu nemusí stačiť

„Zvýšenie cien stavebných materiálov má priamy vplyv na náklady spojené s opravami poškodených domov, bytov a domácností. Na to by však mali myslieť všetci, ktorí nehnuteľnosť už vlastnia, aj keď práve neprerábajú, nekupujú alebo nestavajú nové. Pretože v prípade výrazného zvýšenia cien v krátkom čase, akého svedkami sme aj teraz, nemusí poistné plnenie vyplatené na základe poistných limitov dohodnutých v zmluvách stačiť na pokrytie nákladov spojených s opravovaním škôd,“ hovorí Pardubská.

Poistné zmluvy treba aktualizovať

Poistné zmluvy je potrebné podľa nej pravidelne aktualizovať. Zreálnenie hodnoty nehnuteľnosti, a teda zvýšenie poistnej sumy o niekoľko tisíc eur, sa na výške poistného prejaví iba nepatrne, maximálne pár desiatkami centov mesačne. No v prípade poistnej udalosti môže klientovi ušetriť aj desaťtisíce eur.

„Dôležitou súčasťou dobrého poistenia majetku by mala byť každoročná indexácia poistnej sumy a poistného na základe cenového vývoja na trhu, ktorá do veľkej miery zreálni hodnotu majetku, a tým aj prípadné poistné plnenie,“ zdôrazňuje Pardubská.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie ČSOB Poisťovňa