Rast ekonomiky sa bude zrýchľovať, rýchlejšie porastú aj mzdy

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Peter Kažimír
Minister financií Peter Kažimír SITA/Ján Slovák

AKTUALIZOVANÉ

Prognózu rastu nominálnych miezd pre tento aj budúci rok zvýšilo ministerstvo financií zhodne až o 0,6 percentuálneho bodu.

Rast slovenského hospodárstva by sa mal postupne zrýchľovať až na 4,5 % v roku 2019. Predpokladá to ministerstvo financií vo svojej novej makroprognóze, v ktorej mierne navýšilo odhad rastu ekonomiky v minulom roku o 0,1 percentuálneho bodu na 3,4 %, pre rok 2018 ponechalo prognózu na úrovni 4,2 % a pre rok 2019 ju rovnako navýšilo o 0,1 percentuálneho bodu na 4,5 %.

V nasledujúcich rokoch by sa mal rast zmierňovať na 3,9 % v roku 2020 a 3,4 % v roku 2021. Významným ťahúňom hospodárskeho rastu má zostať spotreba domácností, zrýchlenie dynamiky v roku 2019 podporí aj nábeh novej produkcie v automobilkách.

Zamestnanosť by mala naďalej rásť

Výraznejšie zmeny však rezort financií robí vo svojej prognóze vývoja na trhu práce. Odhad rastu zamestnanosti v tomto roku navýšil o 0,3 percentuálneho bodu na 1,7 % a v budúcom roku o 0,1 percentuálneho bodu na 1,1 %. V nasledujúcich dvoch rokoch by mala zamestnanosť naďalej stúpať o 1 %, resp. 0,7 %. Odhady miery nezamestnanosti však napriek tomu zostali bez zmeny. Mala by klesať z vlaňajších 8,2 % na tohtoročných 7,3 % a v budúcom roku na 6,7 %. V roku 2020 sa miera nezamestnanosti odhaduje na 6,1 % a v roku 2021 na 5,9 %.

Mzdy porastú rýchlejšie

Pozitívnejšie ako v predchádzajúcej prognóze však ministerstvo financií odhaduje vývoj miezd. Prognózu rastu nominálnych miezd pre tento aj budúci rok zvýšilo zhodne až o 0,6 percentuálneho bodu. V tomto roku by tak nominálne mzdy mali stúpnuť o 5,2 %, v budúcom roku dokonca o 5,4 %. V nasledujúcich dvoch rokoch by mali mzdy rásť zhodne o 5,2 %. Po zohľadnení inflácie by tak reálne platy na Slovensku mali v tomto roku stúpnuť o 3,2 %, v budúcom roku o 3,3 %, v roku 2020 o 2,9 % a v roku 2021 o 2,8 %.

Rast cien dosiahne dvojpercentnú úroveň

Spolu s rastom príjmov domácností by však mala zrýchliť aj inflácia. Prognózu rastu spotrebiteľských cien podľa národnej metodiky ministerstvo pre tento rok zvýšilo o 0,3 percentuálneho bodu a pre nasledujúce dva roky zhodne o 0,1 percentuálneho bodu. Ceny by tak v tomto aj budúcom roku mali stúpnuť zhodne o 2 % a v ďalších dvoch rokoch prognózovaného obdobia o 2,2 %, resp. o 2,3 %.

Ekonomike sa podľa Fica výnimočne darí

Podľa premiéra Roberta Fica sú tieto údaje dôkazom, že slovenskej ekonomike sa výnimočne darí, čo potvrdzujú aj hodnotenia ratingových agentúr z posledných dvoch týždňov. Prejavuje sa to najmä na trhu práce, kde sa podľa Fica darí prekonávať všetky očakávania. „Ja som presvedčený, že už sme prekonali hranice, o ktorých sme ani nesnívali,“ uviedol na pondelňajšej tlačovej konferencii na margo vývoja zamestnanosti, ktorá dosahuje historicky najlepšie čísla.

Slovenská ekonomika, ako najpriemyselnejšia v rámci Európskej únie, musí však podľa neho hľadať aj alternatívy do budúcnosti. Jednou z nich má byť cestovný ruch, o ktorého podpore chce vláda v tomto roku diskutovať. Premiér naznačil, že sa nebráni napríklad myšlienke zavedenia turistických preukazov, či diskusii o dani z pridanej hodnoty v cestovnom ruchu.

Čakajú nás najlepšie roky

Minister financií Peter Kažimír pripomenul, že podľa oficiálnych prognóz nás čakajú hospodársky najlepšie tri roky od vypuknutia krízy pred desiatimi rokmi. Pozitívnou správou je však podľa neho najmä štruktúra hospodárskeho rastu, ktorá je postavená na spotrebe domácností, ktorú majú dopĺňať súkromné investície, verejná spotreba a aj domáci export.

Pri aktuálnom pozitívnom hospodárskom vývoji sa však opakuje otázka, či by sa nedala urýchliť aj konsolidácia verejných financií. Minister Kažimír však pripomína, že Slovensko má okrem dobrého hospodárskeho rastu aj množstvo problémov a historických dlhov, ktoré treba riešiť. Je preto podľa neho na rozhodnutí vlády, aké tempo konsolidácie zvolí a čo zvolí za svoju prioritu.

Stanovenú cestu k vyrovnanému rozpočtu však podľa neho nespochybňujú ani medzinárodné inštitúcie či ratingové agentúry. Prioritu v dosahovaní cieľov z programového vyhlásenia potvrdil aj premiér Robert Fico. „My robíme konsolidáciu v súlade s programovými cieľmi. My sme sociálni demokrati, dámy a páni. Pre mňa je výška deficitu obyčajný finančný nástroj na dosahovanie cieľov,“ dodal.

Kritika od opozície

Eduard Heger z opozičného hnutia OĽaNO však na zverejnené dáta reaguje kritikou, že slovenská ekonomika rastie nie vďaka, ale napriek politike vlády Roberta Fica. Vďačiť môžeme podľa neho najmä otvorenosti svojho hospodárstva a pozitívnemu vývoju v Nemecku a ďalších veľkých ekonomikách únie. „Nebyť zlej hospodárskej politiky vlády, ktorá prehliada problémy v školstve či zdravotníctve a zanedbáva podnikateľské prostredie, mohol by byť náš rast ešte vyšší,“ tvrdí.

Zároveň pripomína, že v období najvyššieho hospodárskeho rastu za posledných desať rokov by sme si mali odkladať na horšie časy, kým vláda dosiahnutie vyrovnaného rozpočtu odsúva.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie MF Ministerstvo financií SR