Agentúra Moody's potvrdila Slovensku rating

Obchodovanie graf
Ilustračné foto SITA/AP

Slovenská republika má od ratingovej agentúry Moody’s hodnotenie na úrovni A2 s pozitívnym výhľadom.

Ratingová agentúra Moody’s potvrdila Slovensku rating na úrovni A2 s pozitívnym výhľadom. Informuje o tom ministerstvo financií s tým, že pozitívny ratingový výhľad zvyšuje pravdepodobnosť vylepšenia ratingu v horizonte zhruba jeden a pol roka. „Agentúra toto rozhodnutie zdôvodňuje najmä priaznivým vývojom v oblasti hospodárskeho rastu a naďalej sa zlepšujúcimi výsledkami verejných financií,“ dodáva ministerstvo.

Agentúra pozitívne podľa rezortu financií hodnotí najmä dlhodobý hospodársky rast Slovenska, ktorý by mal do roku 2021 dosiahnuť v priemere 3,2 % ročne. Rast je pritom ťahaný nielen spotrebou domácností, ale aj rastúcim objemom investícií, rastúcou priemyselnou výrobou a zvyšujúcim sa objemom čistého exportu.

Ďalším dôvodom potvrdenia ratingu agentúrou Moody’s je podľa ministerstva zlepšujúca sa stabilita slovenských verejných financií. Agentúra pritom odhaduje, že hospodársky rast a lepší výber daní by mohol úroveň verejného dlhu do roku 2020 stlačiť na úroveň 45 % hrubého domáceho produktu. „Agentúra tiež oceňuje iniciatívy vlády na podporu investícií a hlbšiu integráciu Slovenska do globálnej ekonomiky, ako aj opatrenia zamerané na boj so súčasným nedostatkom pracovnej sily v ekonomike,“ dodáva ministerstvo financií.

Za riziká ďalšieho vývoja agentúra označila vysokú otvorenosť slovenskej ekonomiky a z dlhodobého hľadiska nepriaznivý demografický vývoj z dôvodu starnutia slovenskej populácie.

Rating Slovenskej republiky tak začiatkom tohto roka potvrdili všetky tri renomované ratingové agentúry. Prvá tak urobila koncom januára agentúra Standard and Poor’s, ktorá potvrdila Slovensku rating A+ so stabilným výhľadom, ktorú už začiatkom februára nasledovala agentúra Fitch Ratings, ktorá rovnako potvrdila Slovensku rating na úrovni A+ so stabilným výhľadom.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie MF Ministerstvo financií SRMoody's