Ratingová agentúra Fitch nám potvrdila rating na úrovni A+

Graf obchodovanie
Ilustračné foto SITA/AP Photo/Richard Drew

Fitch Ratings očakáva na Slovensku solídny vyše trojpercentný rast hospodárstva.

Ratingová agentúra Fitch Ratings potvrdila v piatok dlhodobý rating Slovenska na úrovni A+ so stabilným výhľadom. Podľa agentúry čaká krajinu solídny hospodársky rast cez tri percentá, rast investícií a pokles verejného dlhu. Informovalo o tom Ministerstvo financií SR.

Tohtoročný rast ekonomiky na Slovensku dosiahne podľa ratingovej agentúry 3,3 %, v budúcom roku by sa mala dynamika hospodárstva zrýchliť na 3,5 %. Rastu ekonomiky by mala napomáhať zvyšujúca sa spotreba domácností a pozitívny vývoj na trhu práce. Zrýchliť by sa mal aj rast investícií, vďaka pokračovaniu čerpania eurofondov, ako aj vďaka investíciám v automobilovom priemysle.
Bankový sektor máme stabilný
V dlhodobom horizonte by podľa Fitch Ratings mal klesnúť aj verejný dlh, ktorý by v roku 2026 mal predstavovať 44 % hrubého domáceho produktu. Pozitívne hodnotí aj slovenský bankový sektor, ktorý považuje za stabilný, keď podiel problémových úverov medziročne klesol z 4,8 % v roku 2015 na vlaňajších 4,3 %.

Na druhej strane za najväčšie slabiny slovenského hospodárstva ratingová agentúra označila slabú infraštruktúru na strednom a východnom Slovensku. Upozornila aj na pretrvávajúcu nezamestnanosť medzi marginalizovanými skupinami.
Rating nám potvrdila aj ďalšia agentúra
Ratingová agentúra Standard and Poor’s (S&P) potvrdila rating Slovenska na úrovni A+ so stabilným výhľadom ešte koncom januára. Agentúra pritom očakáva, že hospodársky rast na Slovensku bude v nasledujúcich rokoch stabilný a v období rokov 2017 až 2020 bude dosahovať približne 3 % ročne. Ako dodal rezort financií, S&P taktiež pozitívne hodnotí relatívne nízky externý dlh krajiny a očakáva postupné znižovanie verejného dlhu podporené stabilným hospodárskym rastom a opatreniami vlády na zlepšovanie výberu daní.

Výhľad ratingov máme stabilný
Agentúra S&P naposledy menila rating Slovensku 31. júla 2015, kedy ho zvýšila zo stupňa na A na A+. Moody’s Investors Service hodnotí Slovensko známkou A2 a Fitch Ratings, podobne ako S&P, Slovensku už deväť rokov dáva rating A+. Vo všetkých troch prípadoch je rating Slovenska so stabilným výhľadom.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Fitch Ratings