Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Forex, graf, obchodovanie
Ilustračné foto. pixabay.com
27. 06. 2019 10:03 Aktuality od voFinanciach.skSITA

Reinvestovanie investičného portfólia môže ovplyvniť zisk niektorých poisťovní

Asociácia poisťovní si myslí, že poisťovne so situáciou reinvestícií investičného portfólia už počítajú a sú pripravené, avšak niektorým poisťovniam môže klesnúť zisk.

Rizikom pre komerčné poisťovne je podľa Národnej banky Slovenska okrem iného aj reinvestovanie investičného portfólia. Ide o splatnosť dlhopisov s vysokou úrokovou mierou, ktoré boli nakupované v minulosti a ich náhradu menej výnosnými investíciami, ktoré sú v súčasnosti dostupné na trhu. „Predpokladáme však, že poisťovne s touto situáciou už dlhšie rátajú a majú pripravené svoje investičné stratégie tak, aby pokryli všetky svoje záväzky. Je však možné, že v dôsledku tejto reinvestície dôjde u niektorých poisťovní k miernemu poklesu ich zisku,“ povedala pre agentúru SITA generálna riaditeľka Slovenskej asociácie poisťovní Jozefína Žáková.

Vplyv nízkych sadzieb

V tomto roku bude poistný sektor musieť podľa centrálnej banky reinvestovať 7,3 % investičného portfólia, z čoho väčšinu tvoria výnosné štátne dlhopisy. Prostredie nízkych úrokových sadzieb predstavuje pre poistný sektor riziko, najmä pri dosahovaní garantovaného investičného výnosu v klasickom životnom poistení. Zmluvy životného poistenia majú spravidla dlhšiu splatnosť ako finančné aktíva, ktorými poisťovne dosahujú potrebný výnos.

V tomto ohľade bude rok 2019 podľa Národnej banky Slovenska významný, keďže budú splatné dlhopisy s fixným kupónom v objeme 443 mil. eur, pričom priemer predchádzajúcich troch rokov bol 226 mil. eur. Navyše až 81 % týchto dlhopisov v sume 357 mil. eur tvoria 15-ročné slovenské štátne dlhopisy vydané v máji 2004, ktoré poisťovne nakúpili najneskôr v roku 2009. Na porovnanie, v roku 2018 bolo splatných 136 mil. eur z dlhopisov s fixným kupónom, nakúpených do roku 2011, teda podľa centrálnej banky pred strmým poklesom úrokových sadzieb. Z dlhopisov nakúpených do roku 2011 sa očakáva maturita 95 mil. eur v roku 2020 a 46 mil. eur v roku 2021.

Pokles pod garantovanú sadzbu

V prípade reinvestovania splatných dlhopisov späť do štátneho dlhu by priemerný dosahovaný výnos celého portfólia, okrem investičného životného poistenia, mohol klesnúť o 0,3 percentuálneho bodu. Spodný odhad výnosu splatných dlhopisov predstavuje 4,74 %, čo bol priemerný výnos 10-ročných štátnych dlhopisov v roku 2009. Nahradenie rovnakými cennými papiermi so splatnosťou 10 rokov s priemerným výnosom 0,78 % by znamenalo, že priemerný investičný výnos v poistnom sektore, okrem investičného životného poistenia, poklesne pod priemernú garantovanú sadzbu. „Alternatívne môže poistný sektor zvoliť aktíva s vyšším výnosom, ale aj vyšším rizikom,“ uzatvára centrálna banka.

K téme

Banky v dôveryhodnosti skončili na štvrtom mieste, poisťovne až na jedenástom V rámci krajín V4 má Slovensko najvyšší podiel životného poistenia

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom z financií raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Cséfalvayová vystupuje z Mosta-Híd, spomína sa v súvislosti s Dobrou voľbou NAKA zastavila trestné stíhanie vydierania exprezidenta, Fico sa podľa Kisku usvedčuje sám Fanúšik, ktorý napadol Mitreu, dostane doživotný zákaz vstupu na zápasy Slovana Bratislava Slovan nechce hrať pred prázdnymi tribúnami, ponúka voľné vstupenky pre deti Foto: Prezidentka Čaputová vyjadrila podporu proreformným snahám Ukrajiny Zomrel hudobník Ric Ocasek, jeho kapela The Cars je v Rock’n’rollovej sieni slávy Opitej matke vypadla z kočíka päťmesačná dcéra a nechala ju na chodníku

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X