Lelovský: Slovensko si nesmie dovoliť zaviesť extrémne odvody pre ľudí s vysokým príjmom

Mário Lelovský
Mário Lelovský (v popredí). Foto: archívne, SITA/Úrad vlády SR.

Republiková únia zamestnávateľov (RÚZ) nesúhlasí s návrhom ministerstva práce a sociálnych vecí na zrušenie stropu na platenie sociálnych odvodov.

Ako k pondelkovému rokovaniu tripartity na brífingu uviedol viceprezident RÚZ Mário Lelovský, už v súčasnosti je maximálny vymeriavací základ na platenie sociálneho poistenia na úrovni 7-násobku priemernej mzdy veľmi vysoký.

Ponúknutá kompenzácia od ministerstva

Rezort práce ako kompenzáciu podľa Lelovského ponúkol to, že sa zvýši maximálny základ na výpočet nemocenských dávok z 2-násobku na 2,5-násobok priemernej mzdy na Slovensku.

„Považujeme to za nefér. Vysokopríjmový občan, keď zaplatí vysoké odvody, dostáva za to už dnes dávky vypočítané z dvojnásobku priemernej mzdy,“ povedal viceprezident RÚZ.

O zrušení maximálneho vymeriavacieho základu na platenie sociálnych odvodov sa bude podľa neho naďalej diskutovať aj na úrovni vlády. „Tento bod nebol uzavretý,“ povedal.

Extrémne odvody pre ľudí s vysokým príjmom

Slovensko si podľa neho nesmie dovoliť zaviesť extrémne odvody pre ľudí s vysokým príjmom, pretože potom na Slovensku pracovať nebudú.

Maximálny vymeriavací základ na platenie poistného na sociálne poistenie sa má od roku 2023 zrušiť. Podľa ministerstva práce sa to negatívne dotkne menej ako 50-tisíc ľudí zarábajúcich viac ako 7-násobok priemernej mzdy na Slovensku.

Tento krok chce rezort práce kompenzovať tým, že sa zvýši maximálny vymeriavací základ na výpočet nemocenských dávok a dávok v nezamestnanosti zo súčasného 2-násobku na 2,5-násobok priemernej mzdy na Slovensku.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Mario Lelovský
Firmy a inštitúcie RUZ Republiková únia zamestnávateľov