Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Peniaze, čas, sporenie, investovanie
Ilustračné foto. pixabay.com
4. 06. 2019 9:13 Aktuality od voFinanciach.skSITA

Rezort financií dal ranu budúcim dôchodkom, tvrdia obchodníci s cennými papiermi

AKTUALIZÁCIA 14:26 Ministerstvo financií SR totiž ustúpilo od zámeru umožniť zamestnávateľom, aby mohli svojim zamestnancom prispievať na dlhodobé investičné sporenie, čím podľa AOCP zamedzili konkurencii voči tretiemu dôchodkovému pilieru.

Ministerstvo financií SR dalo ranu pre naše budúce dôchodky, tvrdí Asociácia obchodníkov s cennými papiermi (AOCP). Ustúpilo totiž od zámeru umožniť zamestnávateľom, aby mohli svojim zamestnancom prispievať na dlhodobé investičné sporenie. Išlo by tak o konkurenciu voči tretiemu dôchodkovému pilieru, teda voči dobrovoľnému dôchodkovému sporeniu, na ktoré zamestnancovi prispieva jeho zamestnávateľ. Na utorkovej tlačovej besede o tom informoval riaditeľ AOCP Róbert Kopál. „Väčšia konkurencia by znamenala nižšie poplatky a lepšie poskytované služby,“ povedal.

Diskriminácia sporenia

Podľa Kopála je v záujme občanov, aby štát vytvoril konkurenciu voči tretiemu penzijnému pilieru. Ako uviedol, dlhodobé investičné sporenie sa na trhu neujalo aj preto, že na tento produkt v súčasnosti nemôže zamestnancom prispievať ich zamestnávateľ. „Dnes nie je jeden, jediný klient, ktorý by tento produkt mal,“ zdôraznil. Tretí penzijný pilier je pritom podľa Kopála zaujímavý pre zamestnancov práve tým, že na toto sporenie zamestnávateľ svojim zamestnancom prispieva. Dlhodobé investičné sporenie je tak podľa Kopála z tohto hľadiska diskriminované.

Rezort financií mal podľa Kopála v legislatívnom pláne na tento rok vytvoriť konkurenčné prostredie pre tretí penzijný pilier, od tohto zámeru však ustúpil. Ak by mohli zamestnávatelia svojim zamestnancom prispievať aj na dlhodobé investičné sporenie, mohli by občania dosahovať vyššie zhodnotenie prostriedkov určených na budúce dôchodky, tvrdí riaditeľ AOCP.

MF sa chce témou zaoberať

Ako v reakcii na kritiku predstaviteľov AOCP po rokovaní vlády uviedol minister financií Ladislav Kamenický, nastavenie tzv. štvrtého dôchodkového piliera, teda dlhodobé investičné sporenie, riešili ešte jeho predchodcovia v kresle ministra financií. „Sú tam niektoré veci plusové a niektoré veci proti. Rešpektujem analýzy, ktoré boli urobené, čo sa týka akciových trhov,“ povedal.

Upozornil na to, že na akciových trhoch investujú tí najbohatší. „Tento trh je zatiaľ neregulovaný, je tam viacero problematických oblastí,“ tvrdí Kamenický. Touto témou sa chce v budúcnosti zaoberať. „Musíme to zvážiť a musíme to zhodnotiť, či do toho ísť alebo do toho neísť,“ dodal šéf rezortu financií.

Starnutie populácie

Slovensko podľa Kopála patrí medzi najrýchlejšie starnúce populácie v celej EÚ. „Je potrebné na to reagovať čím skôr,“ povedal. Upozornil na to, že zvyšovanie dôchodkového veku sa obmedzilo zavedením ústavného stropu na dôchodkový vek a zvýšenie medzigeneračnej solidarity cez vyššie dane a odvody nie je vhodným krokom. Za jediné správne riešenie považuje dlhodobú tvorbu finančných úspor, ktoré sú správne alokované.

Na dlhodobé investičné sporenie môže občan prispievať sumou do 3 000 eur ročne, pričom toto sporenie musí trvať najmenej 15 rokov. Ide o investície do verejne obchodovateľných cenných papierov. Výhodou tohto produktu je, že kapitálový zisk z tejto investície sa nezdaňuje.

O treťom pilieri

Doplnkové dôchodkové sporenie je dobrovoľný, tzv. tretí pilier dôchodkového systému, v ktorom finančné prostriedky účastníkov spravujú doplnkové dôchodkové spoločnosti (DDS). Vstup do tretieho piliera je povinný len pre zamestnanca, ktorý vykonáva tzv. rizikové práce. Pre ostatných zamestnancov a osoby staršie ako 18 rokov je vstup do tretieho piliera dobrovoľný. Za zamestnancov vykonávajúcich tzv. rizikové práce, ktorí majú uzatvorenú účastnícku zmluvu, platí príspevky zamestnávateľ, a to od prvého dňa výkonu danej práce.

Ostatní zamestnanci si ako sporitelia platia príspevky na doplnkové dôchodkové sporenie sami. Za týchto zamestnancov môže príspevky platiť aj ich zamestnávateľ, ak uzatvoril zamestnávateľskú zmluvu.

Odporúčané články

Šéfom Asociácie obchodníkov s cennými papiermi sa stal opäť Róbert Kopál Záujem o sporenie v treťom pilieri sa tento rok ešte prehĺbil

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom z financií raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Násilný akt vojsk Varšavskej zmluvy treba odsúdiť, vyhlásil Danko počas výročia augusta 1968 Minimálna mzda by mala tvoriť 60 percent priemerného zárobku, Smer-SD predloží návrh zákona August 1968: Rusi nás dostali za necelých 10 hodín (komentár) Politologička Soňa Szomolányi: Smer-SD bude stále najsilnejší, pretože jadro je neotrasiteľné vo svojej viere vo Fica Facebook najnovšie umožňuje obmedziť zber dát na cielenú reklamu, užívatelia môžu funkciu vypnúť Slovenské tenistky zabojujú o finálový turnaj Pohára federácie na domácej pôde proti Britkám

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X