Riziká tohtoročného rozpočtu podľa rozpočtovej rady rastú, zvýšili odhad deficitu

Peniaze, euro
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.

Rozpočet verejnej správy Slovenska by v tomto roku mohol dosiahnuť deficit až 8,178 mld. eur, čo je 9,4 % hrubého domáceho produktu (HDP). A to pri naplnení súčasných predpokladov o ekonomickom vývoji a za predpokladu, že vláda neprijme dodatočné opatrenia. Konštatuje to Rada pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ) vo svojom aktuálnom rozpočtovom semafore. V porovnaní s júnovou prognózou ide o zhoršenie odhadu o 1,485 mld. eur, resp. 1,7 % HDP.

Zhoršenie priniesla nedávna novela

„Zhoršenie nášho predpokladu je spôsobené najmä rastom výdavkov štátneho rozpočtu v dôsledku zmien zahrnutých vo vládnej novele zákona o štátnom rozpočte z júla,“ informuje rada v rozpočtovom semafore. Rozpočtová rada už pri schvaľovaní novely upozornila, že veľká časť zvýšených výdavkov nesúvisí s riešením dôsledkov pandémie.

Z celkového pohľadu sa najväčšou mierou pod očakávaný celoročný deficit podpíše podľa rozpočtovej rady výpadok daňových a odvodových príjmov vo výške 2,759 mld. eur, resp. 3,5 % HDP. Okrem výpadku daňových príjmov je najväčšie riziko pre rozpočet v predpokladaných vyšších výdavkoch štátneho rozpočtu vo výške 2,017 mld. eur, dodala RRZ.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie RRZ Rada pre rozpočtovú zodpovednosť