Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Zákon, právo, súd
Ilustračné foto pixabay.com
26. 06. 2019 11:47 Aktuality od voFinanciach.skSITA

Rizikom pre poisťovne je najmä neistota týkajúca sa nemajetkovej ujmy

Ak sa neupraví legislatíva a súdy budú poisťovne zaväzovať k vysokým plneniam nemajetkovej ujmy, poisťovne sa môžu podľa Slovenskej asociácie poisťovní dostať do veľkých problémov.

Národná banka Slovenska vo svojej analýze finančného sektora identifikovala rôzne riziká poistného sektora, pričom asociácia poisťovní považuje za najvýznamnejšie riziko v oblasti náhrady nemajetkovej ujmy. Náhrada je pritom najviac diskutovaná pri povinnom zmluvnom poistení. „Nedostatočná legislatíva predstavuje pre poistný sektor komplikáciu v správnom odhade náhrady nemajetkovej ujmy,“ konštatuje centrálna banka. S tým súhlasí aj poistná asociácia. „Nároky tohto druhu sa uplatňujú na súdoch, ktoré však rozhodujú nejednoznačne a s veľkými rozdielmi, pokiaľ ide o výšku plnenia,“ povedala pre agentúru SITA generálna riaditeľka Slovenskej asociácie poisťovní Jozefína Žáková.

Podľa názoru rezortu financií ako autora zákona o povinnom zmluvnom poistení zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou motorového vozidla však tento nárok nie je krytý poistením zo zákonného poistenia, pokračuje Žáková. Napriek tomu súdy zaväzujú poisťovne podľa Žákovej takéto plnenie poskytovať vo výške, akú stanovuje sám súd, ktorý nie je viazaný žiadnym limitom, ani žiadnymi pravidlami pre hodnotenie právneho základu pre takéto plnenie. „Podľa informácií poisťovacieho sektora už teraz ležia na súdoch žaloby v hodnote desiatok miliónov eur, ktoré nie sú kryté poistným. Pritom pre porovnanie – odškodnenie obetí trestných činov má definovanú hranicu vo výške 50-násobku minimálnej mzdy,“ upozornila Žáková.

Celková súdom priznaná výška náhrad má zatiaľ podľa Národnej banky Slovenska skôr okrajový vplyv na hospodárenie poistného sektora. „No neistota v očakávaní budúcich súdnych rozhodnutí predstavuje potenciálne významné riziko pre poistný sektor,“ konštatuje centrálna banka. Žáková dodala, že ak sa neupraví legislatíva a súdy budú poisťovne zaväzovať k vysokým plneniam nemajetkovej ujmy, poisťovne sa môžu dostať do veľkých problémov. „Bude to mať za následok podstatné zvýšenie ceny poistenia za povinné zmluvné poistenie,“ dodala Žáková.

K téme

Banky v dôveryhodnosti skončili na štvrtom mieste, poisťovne až na jedenástom PORADŇA: Aký je rozdiel medzi PZP a havarijným poistením?

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom z financií raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Cséfalvayová vystupuje z Mosta-Híd, spomína sa v súvislosti s Dobrou voľbou NAKA zastavila trestné stíhanie vydierania exprezidenta, Fico sa podľa Kisku usvedčuje sám Fanúšik, ktorý napadol Mitreu, dostane doživotný zákaz vstupu na zápasy Slovana Bratislava Slovan nechce hrať pred prázdnymi tribúnami, ponúka voľné vstupenky pre deti Foto: Prezidentka Čaputová vyjadrila podporu proreformným snahám Ukrajiny Zomrel hudobník Ric Ocasek, jeho kapela The Cars je v Rock’n’rollovej sieni slávy Opitej matke vypadla z kočíka päťmesačná dcéra a nechala ju na chodníku

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X