Rodičia pri zverení dieťaťa do náhradnej starostlivosti už nebudú v nevýhode, jednorazový príspevok by sa mal zvýšiť

Otec, dieťa
Foto: ilustračné, Getty Images

Od začiatku augusta tohto roka sa má zvýšiť suma jednorazového príspevku pri zverení dieťaťa do náhradnej starostlivosti.

Kým v súčasnosti výška tohto príspevku dosahuje 5,53-násobok sumy životného minima pre nezaopatrené dieťa, čo je aktuálne 542,40 eura, od ôsmeho mesiaca tohto roka má stúpnuť na úroveň príspevku pri narodení prvého až tretieho dieťaťa, teda na 829,60 eura.

Vyplýva to z návrhu novely zákona o príspevkoch na podporu náhradnej starostlivosti o dieťa, ktorý do parlamentu predložila skupina koaličných poslancov.

Podporiť chcú zabezpečenie vybavenia

„Cieľom je zrovnoprávniť výšku príspevkov, keďže pri oboch príspevkoch je ich účelom podporiť zabezpečenie základného vybavenia dieťaťa, ktoré príde do rodiny,“ uviedli poslanci.

Novelou zákona sa má tiež upraviť jedna z podmienok nároku na jednorazový príspevok pri zverení dieťaťa do náhradnej starostlivosti.

Dieťa musí byť mladšie ako šesť mesiacov

V súčasnosti platí, že v čase zverenia do náhradnej starostlivosti na základe neodkladného opatrenia alebo zverenia do predosvojiteľskej starostlivosti by dieťa malo byť mladšie ako šesť mesiacov. V praxi je to podľa poslancov vzhľadom na čas trvania súdnych konaní nesplniteľná podmienka.

„Ak táto podmienka nie je splnená, oprávnená osoba nárok na príspevok nemá,“ upozornili. Podľa predloženej novely zákona preto bude stačiť, aby dieťa bolo mladšie ako šesť mesiacov v čase podania návrhu na zverenie do náhradnej starostlivosti.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom