Rozpočtová rada znížila odhad tohtoročného deficitu, vývoj verejných financií ovplyvňuje veľká neistota

Slovensko peniaze euro
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Tohtoročný deficit verejnej správy podľa aktuálneho odhadu Rady pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ) dosiahne sedem percent hrubého domáceho produktu (HDP), teda 6,82 miliardy eur. V porovnaní s júnovým odhadom, keď rada prognózovala deficit na úrovni 7,2 percenta HDP, ide o zlepšenie.

Dôvodom je podľa rady najmä vyšší ako očakávaný výnos daňových a odvodových príjmov, najmä dane z príjmov právnických osôb vzhľadom na lepšie výsledné hospodárenie firiem v minulom roku.

Očakávaná odchýlka je pozitívna

Po zlepšení prognózy je očakávaná odchýlka od úrovne deficitu verejnej správy predpokladaného vládou pozitívna vo výške 2,65 miliardy eur. To podľa RRZ znamená, že riziko zhoršenia hospodárenia oproti odhadu vlády je nízke.

„Očakávaný vývoj verejných financií je však naďalej ovplyvnený veľkou neistotou vzhľadom na pretrvávajúcu pandémiu a jej dôsledky na makroekonomický vývoj,“ upozorňuje rozpočtová rada. Najvýraznejší pozitívny vplyv na rozpočet rada odhaduje v daňových príjmoch.

Májová prognóza bola najvyššia

„Zlepšenie salda o 1,32 miliardy eur vyplýva najmä z rastu výnosu dane z príjmov právnických osôb vďaka lepším hospodárskym výsledkom firiem, pozitívne prispieva aj zvýšenie výnosu dane z pridanej hodnoty a daní z práce z dôvodu vyššej spotreby, ako aj vplyvom lepšieho vývoja na trhu práce,“ tvrdí RRZ. Opatrenia vlády na riešenie pandémie v aktuálnom odhade RRZ dosahujú 2,87 miliardy eur, oproti predpokladom vlády je rozpočtový vplyv nižší o 717 miliónov eur.

Rada pre rozpočtovú zodpovednosť v januári tohto roka odhadovala v rámci svojho semaforu tohtoročný deficit rozpočtu verejnej správy na úrovni 6,8 percenta HDP.

Vo februári odhad mierne zvýšila na sedem percent a v marcovej prognóze sa opäť vrátila k číslu 6,8 percenta. Aprílový semafor hovoril o deficite 6,88 percenta HDP, májový o 7,7 percenta HDP, júnový o 7,2 percenta HDP a aktuálny júlový o sedem percent HDP.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie RRZ Rada pre rozpočtovú zodpovednosť