Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Euro, peniaze, bankovky
Ilustračné foto. pixabay.com
31. 05. 2019 13:07 Aktuality od voFinanciach.skSITA

RRZ vidí v rozpočte riziká za 900 mil. eur, podľa rezortu financií však prehliada pozitíva

Opozičná SaS vyzýva vládu, aby predstavila dodatočné rozpočtové opatrenia na udržanie plánovaného vyrovnaného hospodárenia v tomto roku. Rezort financií však tvrdí, že aj v minulosti rozpočtová rada identifikovala riziká a rozpočet skončil lepšie, ako sa plánovalo.

Tohtoročnému rozpočtu Slovenska hrozí namiesto plánovaného nulového deficitu až takmer 900-miliónový schodok. Upozorňuje na to Rada pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ) vo svojom májovom rozpočtovom semafore. Podľa neho môže deficit verejných financií, za predpokladu, že vláda neprijme dodatočné opatrenia, dosiahnuť 899 mil. eur, teda 0,93 % hrubého domáceho produktu (HDP).

Najvyššie rozpočtové riziko rozpočtová rada identifikovala pri nedaňových príjmoch v sume 311 mil. eur. „Tieto riziká boli vo veľkej miere identifikované RRZ už v čase schvaľovania rozpočtu, pričom viaceré sa každoročne opakujú,“ uvádza rada s tým, že ide napríklad o príjem z dividend, výnos z predaja emisných povoleniek alebo príjem z predaja majetku kapitol štátneho rozpočtu.

Ohrozené sú aj daňové príjmy

Ďalšie riziká podľa RRZ vyplývajú najmä z vysokého rastu výdavkov nemocenského poistenia, zvyšovania výdavkov na investície či z výpadku daňových príjmov pre zrušenie odvodu obchodných reťazcov. Podľa rady sú taktiež podhodnotené rozpočtované výdavky samospráv. Úsporu možno naopak očakávať na príspevku Slovenska do rozpočtu Európskej únie.

Opozičná strana SaS na základe týchto údajov pritom vyzvala vládu, aby informovala o dodatočných opatreniach na strane výdavkov a príjmov verejného rozpočtu, aby sa riziká eliminovali. „Nedodržanie fiškálneho cieľa bude mať dopad na občana i budúcu vládu, pretože dôjde k tlaku na nárast nákladov na financovanie dlhovej služby,“ uviedol poslanec za SaS Eugen Jurzyca.

Ministerstvo upozorňuje aj na možné pozitíva

Ministerstvo financií však údaje rozpočtovej rady vníma s rezervou. „Rozpočet nie je iba o negatívnych rizikách a pesimistických náladách, skutočnosť to potvrdzuje. RRZ neuvádza, akým spôsobom boli v rozpočtovom semafore riziká kalkulované a z čoho vychádzajú. Ide o interné prepočty RRZ,“ uviedlo ministerstvo pre agentúru SITA. Dodalo, že rada pravidelne identifikuje riziká, avšak neuvažuje o možných pozitívach vo vývoji verejných financií.

Ako príklad ministerstvo uvádza rozpočet na rok 2017. Pri jeho schvaľovaní rozpočtová rada identifikovala riziká v objeme 256 mil. eur, avšak hospodárenie verejných financií za rok 2017 nakoniec skončilo o 424 mil. eur lepšie, ako predpokladal schválený rozpočet. „Rozpočtové hospodárenie teda nie je len o negatívach ale aj pozitívach. Negatíva však vo videní RRZ prevažujú. Do istej miery je to aj zrozumiteľné z hľadiska zamerania RRZ, avšak zároveň nie je potrebné strašiť,“ reaguje ministerstvo.

Odporúčané články

Šéf rozpočtovej rady Ivan Šramko: Predložiť vyrovnaný rozpočet bude v súčasnosti extrémne náročné (rozhovor) Štát po prvom polroku vykázal rozpočtový schodok takmer 1,5 miliardy eur

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom z financií raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Čo sa v Smere deje, bože môj… (komentár) Kočnerovou Threemou sa zaoberá aj inšpekcia, vyšetruje možné vynášanie informácií policajtmi Prepustení baníci by mohli dostať aj ďalšie odškodnenie, ale návrh Smeru má viacero nedostatkov ŠK Slovan si musí podľa hrdinu Abenu v odvete veriť, tréner Kozák túži po solúnskej rozprávke Saková nepodporila zvyšovanie platov vojakov, žiada rovnaké podmienky pre políciu aj hasičov

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X