Rusko bude v budúcom roku hospodáriť s deficitným štátnym rozpočtom, vláda bude rátať obrovské straty na predaji ropy a plynu

Moskva
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Rusko pre budúci rok pripravuje štátny rozpočet, ktorý ráta s deficitom v sume tri bilióny rubľov, čiže na úrovni dvoch percent hrubého domáceho produktu (HDP). Doteraz ruský štát hospodáril s prebytkovými rozpočtami.

Deficitný rozpočet

Pôvodne zákon o rozpočte na roky 2022 až 2024 rátal s tým, že ruské verejné financie budú v roku 2023 prebytkové na úrovni 299,1 miliardy rubľov (0,2 % HDP). Informuje o tom na svojej internetovej stránke ruský denník Nezavisimaja gazeta.

Denník poznamenáva, že podľa expertov nie je jasné, či dopyt po ruských štátnych cenných papieroch bude dostatočný na financovanie deficitného rozpočtu.

Pokles príjmov z ropy

K návrhom patrí pokrytie schodku na úkor exportérov ropy, plynu, uhlia a hnojív. Zvýšenie vývozných ciel aj dane z ťažby nerastov by malo ruskej vláde v budúcom roku priniesť príjmy v sume približne 1,4 miliardy rubľov a za roky 2023 až 2025 viac ako tri bilióny rubľov.

Ako však denník dodáva, už teraz je jasné, že ruská vláda sa v novom trojročnom období bude musieť vyrovnať s dôsledkami poklesu príjmov z ropy a plynu.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom