SaS predložila do NR SR kompromisný návrh ústavného zákona o dôchodkoch, Sulík verí v dohodu naprieč politickým spektrom (video)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
SAS: Stanovisko po rokovaní republikovej rady
Poslanci za SaS nepresadili zmeny v zákone o štátnej podpore nájomného bývania Foto: archívne, SITA/Jana Birošová.
  • aktualizované 8. augusta 11:58

Poslanci Národnej rady SR za stranu Sloboda a Solidarita (SaS) predkladajú do parlamentu návrh ústavného zákona o dôchodkovom systéme. Na pondelkovej tlačovej besede to uviedol predseda SaS Richard Sulík.

Krytie dôchodkových výdavkov

Ide podľa neho o kompromisné znenie, ktoré vzniklo po konzultáciách s odborníkmi. „Táto zmena je pre nás dôležitá, dúfam, že dospejeme k dohode naprieč celým politickým spektrom v národnej rade,“ povedal. Líder SaS upozornil na to, že záväzok prijať ústavný zákon o dôchodkovom systéme je súčasťou programového vyhlásenia vlády.

Súčasťou návrhu ústavného zákona bude podľa poslanca NR SR za SaS Petra Cmoreja princíp, podľa ktorého všetky dodatočné dôchodkové výdavky musia byť finančne kryté.

„Nie na dlh, ale či zoberie učiteľom, zdravotníctvu alebo ministerstvu obrany, alebo zavedie novej dane,“ povedal.

Šanca na lepší dôchodok

Ústavným zákonom by sa podľa neho malo riešiť aj to, že bývalá vláda Roberta Fica v roku 2013 sporiteľov, ktorí nepotvrdili, že si chcú na penziu odkladať v negarantovaných fondoch, zákonom presunula do dlhopisových fondov.

„Týchto ľudí treba presunuť do fondov, v ktorých budú mať šancu, že budú mať v budúcnosti lepší dôchodok,“ povedal Cmorej.

Podľa neho je tiež potrebné zafixovať výšku príspevkovej sadzby do druhého piliera voči prvému pilieru a ústavne zakotviť automatický vstup mladých ľudí do druhého piliera s možnosťou z tohto piliera vystúpiť.

Ak si niekto nasporí v druhom pilieri nadpriemerne, podľa návrhu ústavného zákona nebude nútený, aby si za všetky nasporené peniaze kúpil doživotný dôchodok.

Návrh nemá šancu prejsť

Strana Hlas-SD upozorňuje na to, že akýkoľvek ústavný návrh zákona v súčasnej politickej situácii nemá šancu prejsť bez podpory buď hnutí OĽaNO alebo Sme rodina.

„Kým SaS nepresvedčí jednu z týchto dvoch strán, bude zbytočne robiť tlačové konferencie o ústavných zákonoch. Odporúčam preto končiacej vládnej koalícii, aby namiesto nepretržitých sporov a vzájomného obviňovania sa začala bezodkladne rokovať s opozíciu o termíne predčasných volieb,“ uviedol líder strany Hlas-SD Peter Pellegrini.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Peter CmorejPeter PellegriniRichard Sulík
Firmy a inštitúcie Hlas-SDOĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnostiSaS Sloboda a SolidaritaSme rodina