SaS si nevie predstaviť zrušenie paušálnych výdavkov, nepáčia sa jej aj rovnaké dane pre živnostníkov a zamestnancov (video)

Peniaze, dôchodok
Nárok na dôchodkovú prémiu by v roku 2023 mohol vzniknúť až 433-tisícom Slovákov. Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.

Zaťažiť zamestnancov a živnostníkov rovnakými daňami a odvodmi je nesprávne riešenie. Na tlačovej besede to povedal poslanec a člen parlamentného sociálneho výboru za SaS Peter Cmorej.

Poukázal na to, že živnostníci majú pri podnikaní náklady. Za dôležitú otázku preto považuje to, čo sa sa stane s paušálnymi výdavkami. „Neviem si predstaviť, že by sa paušálne výdavky zrušili,“ povedal Cmorej.

Mihál poukázal na rozdiely

Expert na dane a odvody Jozef Mihál nesúhlasí s tým, že živnostníci majú oproti zamestnancom nižšie zaťaženie daňami a odvodmi. „Možno ten, ktorý využíva 60-percentné paušálne výdavky, pričom skutočné výdavky má takmer nulové, napríklad v niektorých slobodných povolaniach,“ povedal.

Pre remeselníka sú však podľa Mihála 60-percentné paušálne výdavky veľmi blízke tomu, čo by vykázal ako skutočné výdavky. Upozornil na to, že daňové a odvodové zaťaženie tých, ktorí si v daňovom priznaní uplatňujú skutočné výdavky, je na úrovni 40 percent. Daňové a odvodové zaťaženie zamestnanca je pritom podľa Mihála na úrovni 43 až 44 percent. „Je tam len veľmi malý rozdiel,“ tvrdí.

Nemajú nárok na dávku v nezamestnanosti

Živnostníci pritom podľa exministra práce a sociálnych vecí nemajú nárok na dávku v nezamestnanosti, keďže nie sú povinne poistení pre prípad straty práce. Aj nemocenské dávky živnostníci podľa neho čerpajú v minimálnej miere.

„Živnostník na nemocenskú v živote nepôjde, až na výnimky,“ povedal. Živnostníci tak podľa neho v súčasnosti „relatívne zbytočne“ platia odvody na nemocenské poistenie. „Dnešné odvodové zaťaženie živnostníkov a zamestnancov je prakticky rovnaké,“ dodal Mihál.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Igor MatovičJozef MihálPeter Cmorej
Firmy a inštitúcie MF Ministerstvo financií SRSaS Sloboda a Solidarita