SaS v parlamente zablokuje Matovičovu prorodinnú politiku, plánujú vetovať aj vyššiu daň pre Slovnaft

Marián Viskupič
Poslanec NR SR za stranu SaS Marián Viskupič. Foto: archívne, SITA/Martin Medňanský

Poslanci Národnej rady SR za stranu Sloboda a Solidarita (SaS) v parlamente pri hlasovaní nepodporia výraznejšie zvýšenie prídavkov na deti, daňového bonusu a zavedenie nového príspevku na voľnočasové aktivity detí.

Úprava daňového bonusu

Na tlačovej besede to povedal predseda finančného výboru NR SR za SaS Marián Viskupič. Liberáli majú podľa neho výhrady k tomu, že tieto opatrenia má parlament prijímať v skrátenom legislatívnom konaní a kritizujú aj to, že vyšší daňový bonus na dieťa berie peniaze samosprávam a pomáha viac bohatým rodičom.

„Chceme apelovať na poslancov, aby nehlasovali za tieto opatrenia,“ povedal Viskupič. Zopakoval, že strana SaS je za pomoc tým, ktorí to najviac potrebujú. „Igor Matovič rozdáva aj bohatým, ktorí to nepotrebujú,“ tvrdí.

Matovič rozhádže milióny eur

Matovič podľa neho nevie efektívne hospodáriť a rozhádzal už stovky miliónov eur. Výraznejšie zvýšenie daňového bonusu podľa šéfa finančného výboru povedie k vyšším miestnym daniam, ktoré od občanov inkasujú samosprávy.

Liberáli sú aj proti vyššiemu zdaneniu spoločnosti Slovnaft. „Ak prejde v prvom čítaní vyššia daň na ruskú ropu, sme pripravení predstaviť našim koaličným partnerom naše návrhy na zníženie iných daní,“ tvrdí Viskupič.

Ak tieto návrhy liberálom neprejdú, vyššie zdanenie ruskej ropy chcú vetovať. Ako doplnil predseda SaS Richard Sulík, medzi návrhmi na zníženie iných daní môže byť návrh na zníženie dane z pridanej hodnoty alebo spotrebnej dane na benzín a naftu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Igor MatovičMarián ViskupičRichard Sulík
Firmy a inštitúcie Národná rada SRSlovnaftStrana Sloboda a Solidarita