SBA uzavrela zmluvu so súdnymi exekútormi

Dohoda, podpis, zmluva
Ilustračné foto. pixabay.com

Celý proces by mal byť jednoduchší, rýchlejší, bezpečnejší a lacnejší a zároveň by sa mala posilniť vymožiteľnosť práva na Slovensku.

Slovenská banková asociácia (SBA), Slovenská komora exekútorov a spoločnosť CRIF – Slovak Credit Bureau, s.r.o. podpísali 26. januára 2016 zmluvu o spolupráci a technickej podpore. Tá by mala podľa vyjadrení bankovej asociácie viesť k zjednodušeniu, zrýchleniu, bezpečnosti a zlacneniu procesu vymáhania pohľadávok. Zároveň sa podľa asociácie posilní vymožiteľnosť práva na Slovensku.

V súčasnosti funguje systém automatizovanej elektronickej komunikácie len v oblasti súčinnosti, prostredníctvom ktorého 21 bánk komunikuje s dvomi tretinami súdnych exekútorov. Funkčnosť a bezpečnosť informačného systému pre elektronickú komunikáciu medzi bankami a exekútormi zabezpečuje spoločnosť CRIF – Slovak Credit Bureau.

Systém bude povinný pre všetky banky
Na základe zmluvy bude po novom elektronická komunikácia medzi bankami a súdnymi exekútormi prebiehať počas celého exekučného konania, teda pri poskytovaní informácií bankami ako aj pri vykonávaní príkazov súdnych exekútorov. Systém bude povinný pre všetky banky a všetkých súdnych exekútorov.
Zmluvu umožnila legislatíva
Špecializovaná elektronická komunikácia bude v rutinnej prevádzke od 1. augusta 2016. Zmluva upravuje formáty formulárov, spôsob a podmienky výmeny informácií. Zmluvu o špecializovanej elektronickej komunikácii bolo možné uzatvoriť na základe noviel Zákona o bankách a Exekučného poriadku, ktoré vstúpili do platnosti 1. januára 2016.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie CRIF - Slovak Credit BureauSBA Slovenská banková asociáciaSKE Slovenská komora exekútorov