Sberbank na Slovensku skončí, zlúči sa s Prima bankou

Sberbank pobočka
Ilustračné foto. Sberbank

Generálny riaditeľ oboch bánk, ktoré vlastní Penta Investments, Jan Rollo, už informoval o rozhodnutí predstavenstva zlúčiť oba subjekty pod Prima banku Slovensko zamestnancov. Predpokladaný termín zlúčenia je druhý polrok 2017.

Budúcnosť Sberbank Slovensko po tom, čo sa jej majoritným vlastníkom stala skupina Penta, naberá reálnejšie kontúry. Sberbank Slovensko by sa totiž mala zlúčiť s druhou bankou skupiny, Prima bankou Slovensko. Vyplýva to zo správy adresovanej generálnym riaditeľom oboch bánk Janom Rollom zamestnancom Sberbank Slovensko, ktorú má portál voFinanciach.sk k dispozícii.
Oznámili to zamestnancom
Podľa nej predstavenstvo banky na žiadosť majoritného akcionára schválilo zámer zlúčenia Sberbank Slovensko so spoločnosťou Prima banka Slovensko a rozhodlo o spustení príprav na tento krok. Predpokladaný termín zlúčenia, po ktorom by značka Sberbank mala zo slovenského trhu zmiznúť, je v druhom polroku budúceho roku. Konkrétny termín bude závisieť od získania potrebných povolení a samotnej prípravy banky. „Cieľom zamýšľaného zlúčenia je najmä ďalšie posilnenie pozície na slovenskom bankovom trhu, celkové zvýšenie výkonnosti a ďalší rozvoj banky,“ píše generálny riaditeľ Jan Rollo v správe zamestnancom. Portál voFinanciach.sk požiadal o reakciu na tieto informácie obe banky, ani jedna sa však nevyjadrila.
Potvrdené domnienky
Zlúčením oboch bánk by sa tak potvrdili aj domnienky, ktoré po prevzatí Sberbank Slovensko Pentou vyslovil výkonný riaditeľ portálu FinancnyKompas.sk Maroš Ovčarik. Už v decembri minulého roku sa vyslovil, že Penta by mohla zlúčiť obe banky pod jednu značku. Pre slovenský bankový trh by to podľa neho znamenalo posilnenie Prima banky a zánik jednej menšej retailovej banky. Dopad na klientov by nemal byť žiadny, keďže zmena vlastníka neznamená rušenie zmlúv. Teórii o spájaní oboch bánk pritom nahrávalo aj nasadenie šéfa Prima banky Slovensko Jana Rolla súčasne aj na pozíciu generálneho riaditeľa Sberbank Slovensko.
Vstup Penty
Spoločnosť Penta Investments sa stala vlastníkom majoritného podielu 99,5 % akcií v Sberbank Slovensko 29. júla tohto roku. Úspešné uzatvorenie transakcie bolo podmienené aj súhlasom Európskej centrálnej banky. V polovici marca tohto roka schválil transakciu aj Protimonopolný úrad SR. Zmluvu o kúpe majoritného podielu v Sberbank Slovensko podpísala skupina Penta v decembri minulého roku.

O Sberbank
Sberbank Slovensko bola do Obchodného registra SR zapísaná koncom augusta 1991. Do konca októbra 2007 pôsobila na trhu ešte ako Ľudová banka, potom zmenila názov na Volksbank Slovensko, keď sa jej hlavným akcionárom stala rakúska spoločnosť Volksbank International. Avšak 15. februára 2012 sa 100-percentným akcionárom Volksbank International stala ruská banka Sberbank. Obchodné meno a značku banka na Slovensku zmenila 15. februára 2013. Sberbank Slovensko vykázala od začiatku januára do konca septembra stratu v objeme 12,6 mil. eur. V medziročnom porovnaní je to podľa zverejnených informácií výrazné zhoršenie hospodárenia. V rovnakom období vlaňajška bola banka síce taktiež v strate, ale v sume 584 tis. eur.


O Prima banke
Prima banka Slovensko pôsobí na slovenskom trhu od roku 1993 a v rámci doterajšieho fungovania spoločnosti je to už jej tretí názov. V máji 2000 sa majoritným akcionárom, v tom čase Prvej komunálnej banky, stala finančná skupina Dexia. Pod názvom Prvá komunálna banka vystupovala do konca septembra 2003, následne sa zmenila na Dexia banku Slovensko. Skupina Dexia v závere roka 2010 predala svoj podiel investičnej skupine Penta. Od januára 2012 sa Dexia banka zmenila na Prima banku. Prima banka ku koncu septembra tohto roka svoj čistý zisk medziročne viac ako zdvojnásobila na sumu 8,4 mil. eur. Banke sa podľa jej vyjadrení podarilo ďalej znížiť prevádzkové náklady, a to aj napriek otvoreniu ďalších nových pobočiek.

Ďalšie k téme

    Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
    Firmy a inštitúcie PentaPrima bankaSberbank