Schválenie ústavného zákona o rozpočtovej zodpovednosti sa očakáva v júni, posilní sankčné pásma dlhovej brzdy

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Rozpočet, peniaze, Slovensko, eurá
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.

V júni 2022 sa očakáva schválenie legislatívnej úpravy ústavného zákona o rozpočtovej zodpovednosti. Počíta s tým Národný program reforiem Slovenskej republiky na rok 2022, ktorý ministerstvo financií predložilo do pripomienkového konania.

Vládny návrh zákona prešiel prvým čítaním v parlamente v novembri 2020, no rokovanie o tomto bode následne posunuli v polovici decembra 2020 a odvtedy ho stále presúvajú. Definitívne schválenie sa aktuálne očakáva v júni 2022, s účinnosťou od augusta 2022.

Potreba viacerých zmien

Legislatívna úprava posilní podľa rezortu financií sankčné pásma dlhovej brzdy, flexibilitu v prípade kríz a zefektívni riadenie obsluhy štátneho dlhu prechodom z ukazovateľa hrubého na čistý dlh. Reforma dlhodobej udržateľnosti znovelizuje znenie 10 rokov ústavne zakotvenej dlhovej brzdy. Dlhová brzda je limit, aký vysoký môže byť dlh verejnej správy. Úlohou dlhovej brzdy je pod hrozbou sankcií zabrániť tomu, aby vlády neprimerane zadlžovali krajinu.

Skúsenosti s pôvodným znením ústavného zákona poukázali podľa ministerstva na potrebu viacerých zmien. Jednou z nich je prechod dlhovej brzdy z ukazovateľa hrubého dlhu na čistý dlh, ktorý má zefektívniť riadenie likvidity pri obsluhe štátneho dlhu, osobitne očistením ukazovateľa o hotovostnú rezervu. Novela tiež znižuje počet sankčných pásiem na štyri. Zároveň, na rozdiel od súčasného znenia, požaduje konsolidačné úsilie merané štrukturálnym saldom už pri najnižšom pásme.

Presnejší odhad vývoja rozpočtu

Pri zvýšení dlhu nad najvyššie pásmo vláde zákon umožní vyhnúť sa sankcii predloženia štrukturálne vyrovnaného rozpočtu a hlasovania o dôvere plnením sankcií v predchádzajúcom období. Flexibilita dlhovej brzdy bude zabezpečená v rámci rozšírenej únikovej klauzuly, ktorá sa spúšťa pri vybraných situáciách, teda medziročnom poklese ekonomiky, záchrane bankového a finančného sektora, či prírodných katastrofách.

Návrh novely ústavného zákona o rozpočtovej zodpovednosti tiež rozširuje pôsobnosť nezávislých výborov pre makroekonomické a daňové prognózy. Cieľom je zabezpečiť transparentnejšiu prípravu a presnejší odhad vývoja rozpočtu.

Novela tiež posilňuje nezávislosť Rady pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ) upraveným spôsobom menovania jej členov. RRZ s novelou ústavného zákona získa nové kompetencie. Konkrétna podoba znenia novely ústavného zákona však bude podľa ministerstva financií známa až po prerokovaní v parlamente.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie MF Ministerstvo financií SRNárodná rada SRRada pre rozpočtovú zodpovednosť