Sedemmesačný zisk bánk na Slovensku stúpol na viac ako 400 mil. eur

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Rast graf
Ilustračné foto. worradmu/FreeDigitalPhotos.net

Zisk bankového sektora ku koncu júla mierne vzrástol. Ako vyplýva z údajov Národnej banky Slovenska (NBS), sedemmesačný zisk predstavoval 406,08 mil. eur pri medziročnom náraste o jedno percento. Čisté úrokové výnosy, ktoré tvoria najväčšiu časť výnosov bankového sektora, poklesli o 1,6 % na 1,014 mld. eur. Čisté výnosy z poplatkov a provízií naopak stúpli o 3,2 % na 349,6 mil. eur.

V medziročnom porovnaní ziskovosť pozitívne ovplyvnili podľa bankovej asociácie najmä nižšie administratívne náklady a prijaté dividendy. Negatívny vplyv na ziskovosť sektora mali znížené výnosy z finančných operácií. Ďalší vývoj zisku bánk bude podľa centrálnej banky pomerne citlivý na vývoj úrokových sadzieb a na vývoj strát z kreditného rizika.

Hľadajú iné zdroje príjmov

Nízke úrokové sadzby čoraz viac tlačia na ziskovosť bánk na Slovensku, ale aj na zmenu ich obchodného modelu zameraného na tradičné sprostredkovanie úverov a vkladov. Banky podľa analytikov VÚB banky zarábajú na úrokoch menej a hoci menej aj na úrokoch platia, v čistom s úrokovými príjmami prešľapujú na mieste. Hľadajú preto iné zdroje príjmov a šetria na nákladoch. Banky si tak ziskovosť ešte držia, no nie nadlho.

Banky sa snažia nájsť iné zdroje výnosov, hlavne z poplatkov a provízií. Tie sú naviazané najmä na objemy a aktivity na bežných účtoch, ale aj na objemy finančného poradenstva, napríklad v oblasti kolektívneho investovania či poistenia. Príjmy z poplatkov a provízií tak bankám podľa analytikov VÚB prinášajú zhruba o štvrtinu viac zdrojov ako pred piatimi rokmi. Banky sa tiež snažia zarobiť aj obchodovaním na finančných trhoch.

Automatizácia procesov

Banky hľadajú úspory predovšetkým vo veľkosti a efektivite distribučnej siete. Počet pobočiek v sektore klesol za ostatných päť rokov o deväť percent. Počet zamestnancov v sektore je podľa analytikov VÚB zhruba zastabilizovaný. Na personálnych nákladoch bankový sektor platí približne o pätinu viac ako pred piatimi rokmi. Aj preto sa banky snažia podľa analytikov VÚB čoraz viac svoje procesy automatizovať.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Firmy a inštitúcie NBS Národná banka SlovenskaVÚB Všeobecná úverová banka