Seniori žiadajú valorizáciu penzií o osem percent a štrnásty dôchodok, výber daní má byť vyšší o viac než dve miliardy

Dôchodok, dôchodky, dôchodca, penzia
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Očakávaný výber daní má byť v tomto roku vyšší o viac ako dve miliardy eur. V tlačovej správe na to upozornila Jednota dôchodcov na Slovensku (JDS).

Odvoláva sa na informácie od zástupcov ministerstva financií. „Ide o správu, ktorá mala byť prístupná všetkým obyvateľom Slovenska, nielen vybraným osobám,“ tvrdí JDS.

Pomoc mala byť komplexnejšia

V kontexte prorodinného balíčka JDS poukazuje na maximálnu neserióznosť nielen voči seniorom, ale aj všetkým ostatným občanom Slovenska, že pomoc nebola komplexnejšia, najmä keď na ministerstve financií už museli mať prognózy k tomuto stavu.

„Pomoc 500 eur cez víkend prišla pre zamestnancov verejnej správy zjavne po obdržaní informácie o výbornom výbere daní štátu v roku 2022 o viac ako 2 miliardy eur,“ uviedla Valéria Pokorná z JDS.

Žiada preto, aby vláda seniorov okamžite zaradila do pomoci tak, ako to JDS požaduje už viac ako deväť mesiacov. JDS od vlády žiada 8-percentnú valorizáciu dôchodkov a tiež schválenie štrnástej penzie.

Finálnu daňovú prognózu zverejnia

Ministerstvo financií SR na sociálnej sieti uviedlo, že daňovú prognózu predstaví už najbližší štvrtok.

„V pondelok sa uskutočnilo na ministerstve financií zasadnutie daňového výboru, ktorý si vypočul odhady našich daňovo-odvodových príjmov a vybraných výdavkov,“ informoval rezort.

Členovia výboru majú dva dni na to, aby odhady ministerstva financií schválili. K dátam sa podľa rezortu každý analytik či neanalytik dostane ihneď po schválení.

„Finálnu daňovú prognózu, rovnako ako v minulosti, odprezentujeme verejnosti do konca júna a celú zverejníme,“ dodalo ministerstvo financií.

Päťsto eur pre úradníkov

Približne 400-tisíc zamestnancom štátnej a verejnej správy štát ponúkne 500 eur na osobu v tomto roku ako jednorazovú pomoc. Celkovo pôjde o sumu 200 miliónov eur. Na tlačovej besede to v sobotu povedal premiér Eduard Heger (OĽaNO).

Podľa neho ide o ponuku na rokovania s Konfederáciou odborových zväzov (KOZ). „To, čo vieme dnes ponúknuť, je jednorazová pomoc v tomto roku, a nezaväzuje vládu na výdavky v ďalších rokoch. Chceme pomôcť ľuďom, lebo chceme pomáhať, ale musíme to robiť v rámci svojich možností,“ uviedol premiér. Podľa neho sa rokuje o pomoci každej skupine obyvateľov.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Valéria Pokorná
Firmy a inštitúcie Jednota dôchodcov na SlovenskuMF Ministerstvo financií SR