SIH a Slovenská sporiteľňa spúšťajú spoločný projekt na výstavbu nájomných bytov pre znevýhodnené skupiny

Bývanie
pixabay.com/ilustračné foto

Na Slovensku vzniká nový projekt zameraný na budovanie nájomného bývania pre znevýhodnené skupiny obyvateľov. Stoja za ním Slovak Investment Holding (SIH), dcérska spoločnosť Slovenskej sporiteľne Social Financing SK a Nadácia Slovenskej sporiteľne, ktorí podpísali zmluvnú dokumentáciu o vzniku spoločného podniku Dostupný Domov. Ten má pomôcť znevýhodneným skupinám dostať sa k primeranému bývaniu, ktoré je predpokladom uspokojovania ďalších životných potrieb.

„Prostredníctvom dostupného bývania zvýši zamestnanosť, zamestnateľnosť a mobilitu pracovnej sily, respektíve poskytne zlepšené podmienky bývania obyvateľom marginalizovaných rómskych komunít,“ uvádza v tlačovej správe SIH. Spoločnosť Dostupný Domov j. s. pritom vzniká ako investícia za rovnakých trhových podmienok pre všetkých investorov so zámerom dospieť v dlhodobom horizonte k ekonomicky udržateľnej ziskovej prevádzke. V pilotnej fáze akcionári do projektu investujú takmer 10 miliónov eur. V prípade osvedčenia udržateľnosti modelu sa celková investícia navýši.

Pomôžu aj sociálne služby

Dostupný Domov umožní bývať znevýhodneným osobám a sociálne menej zvýhodneným skupinám obyvateľstva, ktoré by inak nemali možnosť získať bývanie za komerčných trhových podmienok. Podnik bude zabezpečovať aj podporu vo forme sociálnej služby pre cieľové skupiny. Ide o podnik sociálneho dosahu, do ktorého SIH investuje v rámci podpory aktivít sociálnej ekonomiky prostriedky z Operačného programu Ľudské zdroje.

„Spoločnosť Dostupný Domov je inovatívny projekt, ktorý smeruje k dosahovaniu merateľného pozitívneho sociálneho vplyvu. Hlavným cieľom aktivít spoločnosti je zabezpečovanie bývania, správy, údržby a obnovy bytového fondu pre znevýhodnené osoby alebo sociálne menej zvýhodnené skupiny, pričom viac ako 50 % z akýchkoľvek prípadných ziskov bude spoločnosť reinvestovať do týchto aktivít,“ konštatoval generálny riaditeľ SIH Ivan Lesay.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ivan Lesay
Firmy a inštitúcie Nadácia Slovenskej sporiteľneSlovak Investment HoldingSlovenská sporiteľňa