Skupina ČSOB dosiahla vlani zisk viac ako 70 mil. eur

|
Ilustračné foto| SITA/Michal Burza|ČSOB

Finančná skupina ČSOB dosiahla v minulom roku zisk 70,7 mil. eur pri medziročnom poklese o 4,5 %. Avšak zisk samotnej banky podľa individuálnych výsledkov vzrástol o 32 % na 70,1 mil. eur.

„Slovenský bankový sektor sa už snaží niekoľko rokov vysporiadať s negatívnym efektom prostredia historicky najnižších sadzieb a zároveň je poznačený jedným z najvyšších daňovo-odvodových zaťažení v rámci Európy. Napriek tomu sa nám podarilo v roku 2019 dosiahnuť výborný hospodársky výsledok.

A to najmä využívaním skupinových synergií, ktoré sa odrážajú aj vo vyššom záujme o produkty. Zároveň synergie prispievajú k efektívnejšiemu fungovaniu a nižším nákladom na prevádzku. Hospodársky výsledok za rok 2019 bol tiež pozitívne ovplyvnený kvalitným úverovým portfóliom a priaznivým vývojom na finančných trhoch.

Už dnes vieme, že rok 2020 bude úplne iný. Avšak naša podpora ekonomiky a obyvateľstva bude pre nás, pri zachovaní stability a zdravia sektora, prioritou číslo jedna,“ konštatuje generálny riaditeľ ČSOB Daniel Kollár.

Príjmy z poplatkov stúpli

Čisté úrokové výnosy skupine vlani klesli o 2,8 % na 200,8 mil. eur. Vplyv trhového prostredia nízkych úrokových sadzieb pretrváva aj naďalej a ČSOB ho čiastočne kompenzuje zvýšením objemu poskytnutých úverov. Čisté výnosy z poplatkov a provízií stúpli o 10 % na 76,4 mil. eur, a to najmä vďaka zmene v rámci stratégie obsluhy prémiového segmentu.

Výnosy celkom narástli z 286 mil. eur na 291,3 mil. eur. Medziročný nárast o 1,9 % bol spôsobený najmä nárastom čistých výnosov z poplatkov a provízií, a vyššími výnosmi z predaja cenných papierov v roku 2019. Prevádzkové náklady vzrástli oproti minulému roku o 2,9 % na 191,5 mil. eur. Banka pokračovala v investíciách do moderných technológií spojených so zatraktívňovaním služieb pre zákazníka.

Úverovanie rástlo

Úvery poskytnuté klientom rástli za uplynulý rok tempom 5,6 % na 7,513 mld. eur. Investičné úvery pre živnostníkov a malých podnikateľov stúpli o 12,8 %. Medziročne narástol aj objem úverov na bývanie o 9,5 % a objem kreditných kariet o 7,6 %. Klientské vklady dosiahli 6,381 mld. eur pri náraste o 1,6 %. Objem vkladov na bežných účtoch fyzických osôb medziročne stúpol o 12,4 % a objem prostriedkov investovaných do podielových fondov sa zvýšil o 17,5 %. Celkový nárast bol sčasti eliminovaný maturitou terminovaných vkladov štátnych orgánov v štvrtom štvrťroku 2018.

ČSOB do konca roka 2007 pôsobila na Slovensku ako pobočka zahraničnej banky. Od 1. januára 2008 sa stala samostatnou akciovou spoločnosťou s vlastným predstavenstvom. ČSOB patrí do skupiny KBC, pričom belgická skupina vlastní v slovenskej banke 100-percentný podiel na hlasovacích právach.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Daniel Kollár
Firmy a inštitúcie ČSOB Československá obchodná banka