Skupina ČSOB ku koncu septembra znížila zisk takmer o polovicu

|
Ilustračné foto SITA/Michal Burza

Finančná skupina ČSOB dosiahla ku koncu septembra konsolidovaný zisk v objeme 33,8 mil. eur pri medziročnom poklese o 45,6 %. Samotná banka evidovala pokles zisku o 4,5 % na 43,1 mil. eur. Ako skonštatoval generálny riaditeľ ČSOB Daniel Kollár, pod medziročný vývoj zisku sa podpísal najmä nižší zisk z finančných operácií, vyššia tvorba opravných položiek, ako aj vyššie prevádzkové náklady spojené s digitalizáciou služieb a investíciami do informačných a komunikačných technológií. Taktiež dlhodobo klesajúce úrokové výnosy.

„Sme si však vedomí toho, že prebytok likvidity na trhu neznamená automaticky zvýšenie dostupnosti pre všetkých, príkladom čoho sú malí podnikatelia. Preto sme v uplynulom štvrťroku predĺžili a navýšili podporu pre nich formou dostupnejších podnikateľských úverov z európskej úverovej linky COSME, až do roku 2021 v celkovom objeme 160 mil. eur,“ povedal Kollár.

Poplatky stúpli

Čisté úrokové výnosy skupiny v deviatich mesiacoch medziročne klesli o 2,89 % na 150,3 mil. eur. Vplyv trhového prostredia nízkych úrokových sadzieb pretrváva aj naďalej a ČSOB ho čiastočne kompenzuje zvýšením objemu poskytnutých úverov. Čisté výnosy z poplatkov a provízií vzrástli o 9,2 % na 56,6 mil. eur, a to najmä vďaka zmene v rámci stratégie obsluhy prémiového segmentu.

Úvery poskytnuté klientom vzrástli 6,9 % na 7,481 mld. eur. Najvyššie tempo rastu zaznamenal objem investičných úverov pre živnostníkov a malých podnikateľov, ktorý sa medziročne zvýšil o 10,5 %. Objem úverov na bývanie stúpol o 9,7 % a objem kreditných kariet o 4,5 %. Vklady a úvery prijaté od klientov stúpli o 1,8 % na 6,406 mld. eur. Objem vkladov na bežných účtoch fyzických osôb, ako aj objem prostriedkov investovaných do podielových fondov medziročne rástol rovnakým tempom, a to o 9,7 %. Pozitívny efekt bol podľa vyjadrení firmy sčasti eliminovaný maturitou terminovaných vkladov štátnych orgánov po septembri 2018.

O spoločnosti

ČSOB do konca roka 2007 pôsobila na Slovensku ako pobočka zahraničnej banky. Od 1. januára 2008 sa stala samostatnou akciovou spoločnosťou s vlastným predstavenstvom. ČSOB patrí do skupiny KBC, pričom belgická skupina vlastní v slovenskej banke 100-percentný podiel na hlasovacích právach.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Daniel Kollár
Firmy a inštitúcie ČSOB Československá obchodná banka