Skupina KBC vyhlásila povinnú ponuku na prevzatie akcií OTP Banky

OTP Banka Slovensko
Ilustračné foto OTP Banka Slovensko

Skupina KBC vyhlásila povinnú ponuku na prevzatie akcií OTP Banky vlastnených minoritnými akcionármi. Belgická skupina, ktorá na Slovensku pôsobí aj prostredníctvom dcérskej spoločnosti ČSOB, koncom novembra získala súhlasné stanoviská zo strany národných bánk a regulačných orgánov na získanie 99,44-percentného podielu OTP Banky Slovensko. Ponuka sa vzťahuje na cenné papiere v celkovej menovitej hodnote cez 703-tisíc eur.

Ako pre agentúru SITA povedala hovorkyňa ČSOB Anna Jamborová, predmetom povinnej ponuky na prevzatie sú akcie vlastnené minoritnými akcionármi OTP Banky o podiele 0,56 % na základnom imaní OTP Banky, čo predstavuje zhuba 703-tisíc eur menovitej hodnoty. KBC Bank NV nadobudla majoritný podiel 99,44 % na základnom imaní OTP Banky v novembri 2020, pričom zákon o cenných papieroch následne ukladá povinnosť KBC Bank NV vyhlásiť povinnú ponuku na prevzatie k zostávajúcim akciám OTP.

Postup zo zákona

Za akcie v menovitej hodnote 3,98 eura ponúka cenu 3,70 eura. Pri menovitej hodnote jedno euro za akciu ponúka sumu 0,93 eura. Ponuku na prevzatie, vrátane príslušnej kúpnej ceny za akciu, predloženú zo strany KBC Bank NV schválila Národná banka Slovenska. Postup na určenie ceny je uvedený aj v zákone o cenných papieroch. Na hodnotu OTP banky bol pritom vypracovaný aj znalecký posudok. Navrhovateľ bude financovať svoje záväzky vyplývajúce z tejto ponuky na prevzatie zo svojich vlastných peňažných zdrojov.

Táto ponuka na prevzatie nebude mať podľa vyjadrení skupiny vplyv na prevádzkovú činnosť cieľovej spoločnosti. Z dlhodobého hľadiska je zámerom KBC zlúčenie OTP Banky s ČSOB, ktorá už na slovenskom bankovom trhu dlhodobo pôsobí. OTP banka je už z viac ako 99 % vo vlastníctve KBC, preto ponuka na prevzatie podľa vyjadrení skupiny nevyvolá žiadne bezprostredné zmeny v doterajších podnikateľských aktivitách OTP Banky a neprinesie ani žiadnu okamžitú potrebu reorganizácie. Určité zmeny môžu vzniknúť po zlúčení ČSOB s OTP Bankou.

O spoločnostiach

História OTP Banky Slovensko siaha do roku 1998, kedy na slovenskom trhu fungovala ešte pod názvom Investičná a rozvojová banka. Potom od roku 2002 sa stala súčasťou OTP Group. Trhový podiel banky na Slovensku z hľadiska celkových aktív predstavuje necelé dve percentá. To bol aj jeden z dôvodov, prečo sa maďarská skupina rozhodla svoje slovenské zastúpenie predať.

Belgická KBC Bank NV je materskou spoločnosťou a jediným akcionárom ČSOB. Ako univerzálna banka poskytuje služby pre všetky segmenty klientov – od retailových klientov, cez mikro, malých a stredných podnikateľov, po korporátne firmy a klientov privátneho bankovníctva. ČSOB je súčasťou skupiny, do ktorej patrí tiež ČSOB Poisťovňa, ČSOB stavebná sporiteľňa, ČSOB Leasing, KBC Asset Management, ČSOB Advisory, ČSOB Real a ČSOB nadácia.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Anna Jamborová
Firmy a inštitúcie ČSOB Československá obchodná bankaOTP Banka Slovensko