Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Poistenie, úraz
Ilustračné foto. pixabay.com
3. 09. 2019 13:36 PoisťovneSlovensko od voFinanciach.skSITA

Slováci dávajú prednosť ochrane majetku pred poistnou ochranou svojej vlastnej osoby

Z bežného pracovného života nás môže vyradiť aj úraz. Podľa štatistík Sociálnej poisťovne patrí práve úraz medzi tri najčastejšie príčiny práceneschopnosti a je dokonca hlavnou príčinou úmrtí ľudí vo veku do 44 rokov.

Podľa poisťovne Generali je dôležité včas myslieť na úrazové poistenie s krytím trvalých následkov úrazu, ktoré dokáže zabezpečiť pokrytie výdavkov. Produktová manažérka personálneho poistenia poisťovne Generali Jana Kováčová v tomto prípade odporúča aj poistenie denných dávok.

Hoci život je na nezaplatenie, nielen prieskumy, ale aj čísla z poisťovní potvrdzujú, že Slováci dávajú prednosť ochrane majetku pred poistnou ochranou svojej vlastnej osoby. Veľký vplyv na túto skutočnosť má podľa Asociácie finančných sprostredkovateľov a finančných poradcov fakt, že sa majetok získava rôznym úverovaním a to je spojené s povinnosťou ochrany majetku.

No kým v tomto prípade si Slováci už uvedomujú riziká, ktoré môžu nastať, pri ochrane života podľa asociácie nedôverujú celkom faktom a spoliehajú sa skôr na šťastie.

Vplyv na rodinný rozpočet

Opodstatnenosť poistenia je podľa sprostredkovateľskej asociácie v tom, že má pomôcť prefinancovať následky poistnej udalosti. V prvom rade si tak treba položiť otázku, do akej miery môže daná poistná udalosť zasiahnuť rodinný rozpočet. Či vôbec na to rodina finančne má, aby potenciálne výdavky pokryla, a to aj v prípade úrazov s trvalým následkom.

Teda nielen výdavky na lieky, ale aj na nákup zdravotných pomôcok, napríklad ortéz, až po prípadnú úpravu bývania na bezbariérové. Hlavne v takýchto prípadoch hrozí, že človek prichádza aj o ušlú mzdu z dôvodu dlhšej práceneschopnosti.

Pri životnom poistení je podľa poisťovne Generali dôležité myslieť aj na vykrytie zníženého príjmu počas dlhodobej práceneschopnosti alebo v prípade invalidity. Priemerná výška invalidného dôchodku v prípade invalidity nad 70 % je na Slovensku totiž 379,46 eura.

Pri práceneschopnosti je výška nemocenskej dávky počas prvých troch dní na úrovni 25 % z denného vymeriavacieho základu, od štvrtého dňa práceneschopnosti je to 55 % z denného vymeriavacieho základu.

Hrozba rakoviny a infarktov

Analýza dát poistných udalostí poisťovne Generali za posledných šesť rokov potvrdila zlú situáciu, najmä čo sa týka rakoviny a kardiovaskulárnych ochorení. Počas rokov 2012 až 2018 v rámci životného poistenia zaregistrovali, že najviac klientov Generali ochorelo na rakovinu (32 %) a kardiovaskulárne ochorenia (11 %).

Závažné ochorenia pritom trápia čoraz mladšie ročníky. „Pri uzatváraní poistenia je dôležité, aby klient zvolil poistnú sumu v takej výške, aby zabezpečila výpadok príjmu poisteného aspoň na dva roky a zároveň aj dostatok peňazí potrebných na liečbu a rehabilitácie,“ radí Kováčová.

Neznalosť produktov

Čiastočná nevôľa Slovákov poistiť sa pramení podľa sprostredkovateľskej asociácie aj v neznalosti poisťovacieho trhu, teda neschopnosti porovnať si ponuky poisťovní, skladbu produktov a ceny. Potrebná je aj finančná gramotnosť, teda porozumieť produktu, jeho textu, významu odborných výrazov, poznať zákon o poisťovníctve a orientovať sa v cene peňazí.

Mnohí sa domnievajú, že pravidelným odkladaním si čiastky vo výške poistného v banke si na nepredvídané okolnosti našetria. Nikdy však podľa asociácie nevieme, kedy poistná udalosť nastane, nehovoriac o tom, že poistné plnenie je obvykle nad rámec plateného poistného, keďže poistenie funguje na princípe solidarity.

K téme

Lekár na telefóne k životnému poisteniu nie je už ničím nezvyčajným Predčasné zrušenie životného poistenia je nevýhodné, lepším riešením je úprava existujúcej zmluvy

Témy

Viac k osobnosti z článku

Bezplatné novinky emailom z financií raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Prokurátor Kováčik odmieta podozrenia voči svojej osobe, vraj ide iba o účelovú diskreditáciu Foto: Ministerka Matečná prišla do parlamentu na bicykli, propagovala ekologickú dopravu Voľby by vyhral Smer-SD pred progresívcami, SNS a Matovičovo OĽaNO majú rovnakú podporu Minister Kamenický trvá na vyššej dani na cigarety, je ochotný rokovať s Dankom a návrh zmierniť Europoslanci budú hlasovať o zložení Európskej komisie, vypočujú aj Šefčoviča Na zmenu zdravotnej poisťovne ostávajú necelé 2 týždne!

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X