Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Zmenáreň, peniaze, euro, bankovky
Ilustračné foto Slovenská sporiteľňa
27. 02. 2019 12:59 Aktuality od voFinanciach.skSITA

Slováci mali vlani viac peňazí požičaných než uložených

Za uplynulé dva roky si od bánk Slováci požičali 7,1 mld. eur a vložili do nich len 3,7 mld. eur.

Obyvatelia a živnostníci na Slovensku mali ku koncu minulého roka v bankách uložených 35,4 mld. eur. Rovnaká skupina ľudí si od bánk požičala približne 35,8 mld. eur.

„Čistý majetok Slovákov v bankách sa tak dostal do zápornej hodnoty. Ešte pred dvoma rokmi predstavoval 3,1 mld. eur. Za uplynulé dva roky sme si od bánk požičali 7,1 mld. eur a vložili do nich len 3,7 mld. eur,“ povedal generálny riaditeľ Across Private Investments Maroš Ďurik.

Dynamický rast úverov

Podľa Národnej banky Slovenska sa objem úverov domácnostiam za posledných šesť rokov zdvojnásobil, pričom dekádu dozadu bolo Slovensko krajinou s najnižším zadlžením domácností v Európe. V súčasnosti je úroveň dlhu najvyššia v európskom regióne.

Dynamický rast zaznamenávajú najmä úvery na bývanie. To možno podľa Ďurika pripísať poklesu úrokových sadzieb či vysokému dopytu mladej generácie po vlastnom bývaní.

Úročenie vkladov je nízke

Ročné priemerné zhodnotenie vkladov v bankách v roku 2016 predstavovalo 0,48 % pri zápornej inflácii. V roku 2017 to bolo už len 0,33 % pri inflácii 1,3 % a vlani to bolo ročné priemerné úročenie 0,27 %, avšak pri inflácii 2,5 %.

„Posledné dva roky sa tak vklady Slovákov v bankách v reálnych cenách výrazne znehodnocujú,“ skonštatoval Ďurik a dodal, že aj napriek tomu majú Slováci väčšinu investícií uložených v konzervatívnych a nízko výnosových produktoch.

Rast poplatkov v bankách

Klesajú aj priemerné úrokové sadzby, za ktoré si Slováci od bánk požičiavajú peniaze. V roku 2016 predstavovala ročná priemerná úroková miera 4,3 %, v roku 2017 to bolo 3,8 % a vlani 3,5 %. „Napríklad, priemerná úroková miera nových úverov na bývanie dosiahla nové minimum 1,5 %,“ poznamenal Ďurik.

Zároveň upozorňuje, že klesajúci rozdiel medzi úrokmi na úveroch a vkladoch (tzv. úrokový diferenciál) banky kompenzujú zvyšovaním poplatkov.

Odporúčané články

Pri investovaní je potrebné myslieť aj na poplatky Zisk banky Citigroup v druhom kvartáli medziročne stúpol o 7 %

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom z financií raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Tigrica ušla z národného parku a unavená prespala celý deň v posteli vystrašeného Inda Video: Bezpečne a v limite, Sagan aj na zadnom kolese splnil v 13. etape Tour de France misiu Čaputová by nemala zasahovať do vnútorných problémov iných štátov, podľa Danka môže poškodiť vzťahy Glosa: Silikónové implantáty by nemali byť dôvodom na preukaz ŤZP Gál rozhodol o nevyhostení Vinogradova, podľa právnikov to môže spôsobiť medzinárodnú blamáž Prezidentka Čaputová rozumie túžbam komunity LGBTI, zároveň chápe aj obavy o stav rodín

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X