Slováci míňajú na dovolenkách stovky eur

Dovolenka, cestovanie, poistenie
Ilustračné foto. pixabay.com

Na dovolenku najviac peňazí míňajú Švajčiari, najmenej míňajú Rumuni.

Slováci míňajú počas dovolenky stovky eur. Podľa aktuálnych údajov štatistického úradu EÚ Eurostat, zverejnených v pondelok, v roku 2016 to bolo v priemere 420 eur.

Ako skonštatovala analytička Slovenskej sporiteľne Lenka Buchláková, hoci údaje sú spred dvoch rokov, trend sa výrazne nezmenil, odchýlky sú až pri viacročnom porovnaní. V roku 2012 minuli Slováci na dovolenke, ktorá trvala viac ako štyri noci, v priemere 498 eur.

Slováci predbehli v míňaní Čechov

Na dovolenku najviac peňazí míňajú Švajčiari, a to až 1 163 eur. Najmenej míňajú počas dovolenky Rumuni, a to v priemere 209 eur. Česi minú na dovolenke okolo 250 eur. Výdavky zahŕňajú ubytovanie, stravu v reštaurácii, dopravu či nákup suvenírov a podobne.

“Slováci predbehli v míňaní nielen Čechov, ale aj Poliakov či Maďarov. Naopak, takí Rakúšania minú až 932 eur. V tomto prípade sú to dovolenky, ktoré trvajú viac ako štyri noci, s pribúdajúcimi dňami sa pochopiteľne výdavky šplhajú vyššie,” uviedla Buchláková.

Slsp eurostat dovolenka.jpg

Dominujú rekreačné pobyty

V rámci kratších výletov či dovoleniek ide najčastejšie o rekreačný pobyt. Na druhom mieste je návšteva rodiny či kamarátov. V roku 2016 Slováci za výlet či dovolenku, ktorá trvala štyri a viac nocí, minuli najviac peňazí na ubytovanie, a to v priemere 154 eur.

Najmenej to bolo na kúpu suvenírov, a to necelých päť eur. Výdavky spojené s dopravou predstavovali 131 eur. Zvyšnú časť tvorili rôzne ďalšie výdavky spojené s cestovaním, napríklad kúpa cestovného poistenia a podobne.

Najviac dovolenkujú Nemci, Francúzi a Briti

V roku 2016 Európania minuli 428 mld. eur na dovolenky či výlety, najčastejšie v zahraničí (55 %). “Európania minuli 84 % všetkých ich výdavkov na dovolenkách či výletoch v rámci Európy (79 %). Najväčšiu časť výdavkov tvoria náklady na ubytovanie,” doplnila Buchláková.

Slováci minuli v roku 2016 na dovolenky či výlety doma a v zahraničí 2,316 mld. eur. Na dovolenky na Slovensku minuli 865 mil. eur. V roku 2016 Slováci minuli na výlete či dovolenke na Slovensku v trvaní štyri a viac dní 213 eur. V porovnaní napríklad s rokom 2012 je to však menej, vtedy Slováci minuli na Slovensku v priemere 283 eur.

“Najvyššie výdavky za výlety či dovolenky majú Nemci, Francúzi a Briti. Súvisí to s ich životnou úrovňou, nakoľko si môžu dovoliť cestovať a dovolenkovať aj niekoľkokrát do roka,” poznamenala Buchláková. Ich výdavky dosahujú dokopy 59 % z celkových turistických výdavkov Európanov.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom