Slováci na dovolenkách míňajú podľa prieskumu viac

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Dovolenka, cestovanie, poistenie
Ilustračné foto. pixabay.com

Objem platieb klientov Poštovej banky v roku 2017 sa v období od júna do septembra zvýšil v porovnaní s predchádzajúcim rokom o 35 %.

Slováci míňajú na letných dovolenkách v zahraničí stále viac peňazí. Vlani klienti Poštovej banky platili kartou v Bulharsku, Grécku, Chorvátsku a v Taliansku takmer o polovicu častejšie ako v predošlej letnej sezóne. Kým v roku 2016 v spomínaných destináciách urobili kartové transakcie za približne 950 tis. eur, vlani to bolo za takmer 1,28 mil. eur.

Objem platieb klientov Poštovej banky sa tak v roku 2017 v období od júna do septembra zvýšil v porovnaní s predchádzajúcim rokom o 35 %. V Taliansku a v Bulharsku približne o štvrtinu. Najvýraznejší nárast, až o 87 %, nastal v Grécku, počet kartových transakcií v tejto destinácii sa medziročne zvýšil až o 116 %. „Už niekoľko rokov po sebe však platí, že počas dovolenkovej sezóny nechávame najviac peňazí v Chorvátsku. Tam sme vlani minuli až o 40 % viac ako rok predtým,“ dodáva hovorkyňa Poštovej banky Lýdia Žáčková.

Najviac platíme za jedlo

Zdá sa, že Slováci už upúšťajú od tradície nosiť si so sebou na cesty potraviny. Údaje Poštovej banky ukazujú, že na dovolenke uhrádzame najväčšie čiastky kartou práve v potravinách a reštauráciách, pričom v uplynulej sezóne sme v podnikoch prejedli približne o 51 % viac peňazí ako v tej predošlej.

Druhou najnákladnejšou položkou je ubytovanie, ktoré predstavuje takmer 20 % všetkých dovolenkových platieb. Tretie miesto z pohľadu frekvencie platieb kartou a objemu uhrádzaných čiastok na našich zahraničných cestách patrí benzinkám.

Investujeme do výletov

Zmena nastala aj v postoji našincov k využitiu voľného času na dovolenke. Ležanie na pláži je síce lacnejšie, ale aj nudnejšie. Čoraz viac ľudí preto radšej zainvestuje do zážitkových výletov. „V roku 2017 sme za ne minuli takmer o 81 % viac než v predošlej letnej sezóne. Fakultatívne výlety nás však stoja stále o niečo menej ako oblečenie, ktoré si na dovolenke kupujeme. V Bulharsku míňame najviac v potravinách, v Taliansku v reštauráciách a v obchodoch s oblečením, v Grécku sme kartou uhrádzali najmä šperky a suveníry, v Chorvátsku naši klienti nechávali najväčšie sumy na čerpacích staniciach,“ dodala Žáčková.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Firmy a inštitúcie Poštová banka