Slováci nemôžu čakať na finančnú pomoc ďalšie týždne. KOZ vyzýva vládu, aby urýchlene zmiernila dopady inflácie

Dôchodkyňa, peniaze
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.

Konfederácia odborových zväzov (KOZ) SR vyzýva politikov vládnej koalície, aby urýchlene prijali opatrenia na zmiernenie dopadov inflácie a aspoň v malej miere tak zastabilizovali ekonomickú a sociálnu situáciu občanov Slovenska.

Podľa odborárov je neprijateľné, aby ľudia v núdzi pre koaličné roztržky čakali na finančnú pomoc ďalšie týždne.

Neriešené problémy sa znásobili

Problémy, ktoré Slovensko má najmä s rýchlo rastúcou infláciou a verejnými financiami, tu podľa KOZ boli už pred vypuknutím vojenského konfliktu na Ukrajine.

„Tieto zo strany vlády neriešené problémy nezmizli, naopak, fakticky sa znásobili a zväčšili a ich riešenie je ťažšie a náročnejšie. Enormné zdražovanie v kombinácii s nízkymi mzdami totiž vedie k poklesu životnej úrovne našich obyvateľov,“ tvrdí KOZ.

Pomoc Slovákom je v nedohľadne

Z doteraz prezentovaných rôznych kompenzačných opatrení pre ľudí podľa odborárov zostala po stredajšom rokovaní vlády avizovaná pomoc obyvateľom Slovenska v nedohľadne.

„Zvýšené rodinné prídavky, či jednorazový prídavok na dieťa, daňový bonus, či pomoc dôchodcom ostali len pred bránami Úradu vlády SR a ako nesplnená polnočná dohoda z koaličnej rady,“ uviedli v tlačovej správe.

Koalícia sa podľa KOZ dokázala zhodnúť len na vyplatení jednorazového 100-eurového príspevku domácnostiam v hmotnej núdzi, náhradným rodičom, opatrovateľom ťažko zdravotne postihnutých, osobným asistentom a seniorom, ktorí nepoberajú dôchodok.

Jednorazová finančná pomoc

Náhradní rodičia, rodiny v hmotnej núdzi, osobní asistenti a opatrovatelia dostanú v júni jednorazovú finančnú pomoc v sume 100 eur. V stredu o tom rozhodla vláda.

Pomoc v sume 100 eur vláda dá aj seniorom, ktorým nevznikol nárok na starobný dôchodok. Ide o pomoc vlády v súvislosti so zdražovaním na Slovensku. Celkové výdavky na pomoc pre tieto ohrozené skupiny dosiahnu takmer 23 miliónov eur.

Ako po rokovaní vlády uviedol minister práce a sociálnych vecí Milan Krajniak (Sme rodina), pomoc pre ľudí pripravuje rezort práce postupne.

Pomoc pre rodiny s nezaopatrenými deťmi, ktorým sa má prídavok na dieťa zvýšiť zo súčasných 25,88 eura na 100 eur, by mala vláda podľa neho schvaľovať na svojom ďalšom rokovaní. „Neviem odhadnúť, či bude mimoriadne, alebo to budúce,“ povedal.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Milan Krajniak
Firmy a inštitúcie KOZ Konfederácia odborových zväzov SRMPSVR Ministerstvo práce sociálnych vecí a rodiny SR