Slováci sa štátnej dôchodkovej prémie v treťom pilieri nedočkajú, Krajniakovo ministerstvo od zámeru ustúpilo

Milan Krajniak
Minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Milan Krajniak. Foto: Archívne, SITA/Jana Birošová

Štátna dôchodková prémia v treťom, doplnkovom dôchodkovom pilieri sa nakoniec nezavedie. Rezort práce a sociálnych vecí totiž z návrhu zákona o osobnom dôchodkovom produkte vypustil všetky navrhované fiškálne stimuly smerujúce k vyššej motivácii sporiť si na penziu v treťom pilieri.

Podľa ministerstva práce sa tak stalo po rozporovom konaní s rezortom financií. O návrhu zákona o osobnom dôchodkovom produkte bude v pondelok rokovať Hospodárska a sociálna rada SR.

Upravené iba niektoré oblasti

Ministerstvo práce a sociálnych vecí po pripomienkovom konaní z pôvodného návrhu vypustilo ustanovenia, ktoré upravovali osobný dôchodkový produkt a podmienky jeho poskytovania, fiškálne stimuly pre iných poskytovateľov ako doplnkové dôchodkové spoločnosti ako aj ďalšie články, ktorými sa menili a dopĺňali iné zákony, a ktorými sa mal osobný dôchodkový produkt, resp. nadväzujúce opatrenia vykonať.

„Obsahom návrhu zákona zostali tie ustanovenia, ktoré doplnia regulačný rámec pre celoeurópsky osobný dôchodkový produkt, a ktorými sa vykonajú vybrané články nariadenia EÚ, uviedol rezort práce. Návrh zákona tak upravuje iba tie oblasti, ktorých doplnenie je pre vykonanie nariadenia EÚ nevyhnutné. Ide o sporiacu a výplatnú fázu nového osobného dôchodkového produktu a kompetencie Národnej banky Slovenska v súvislosti s celoeurópskym osobným dôchodkovým produktom.

Rovnaký daňový režim

Na osobný dôchodkový produkt sa má uplatňovať rovnaký daňový režim ako na príspevky do tretieho piliera. Príspevky na doplnkové dôchodkové sporenie sú v súčasnosti pre daňovníka nezdaniteľnou časťou základu dane a je možné odpočítať ich od základu dane najviac do výšky 180 eur za rok.

„V nadväznosti na odporúčanie komisie sa preto navrhuje, aby nárok na odpočítateľnú položku mali aj sporitelia prostredníctvom celoeurópskeho osobného dôchodkového produktu,“ uviedol rezort práce a sociálnych vecí.

Na nový produkt mal prispievať aj štát

Ministerstvo práce pôvodne predložilo do legislatívneho procesu návrh, ktorým sa mala popri daňovej úľave zaviesť aj priama podpora v podobe dôchodkovej prémie a ďalšie zmeny v daňovej a odvodovej oblasti. Na nový osobný dôchodkový produkt mal prispievať nielen zamestnanec a zamestnávateľ, ale aj štát.

Štátna dôchodková prémia mala byť v sume 60 eur ročne, ak ročné príspevky sporiteľa dosiahnu od 180 do 240 eur, na 80 eur ročne by sa zvýšila pri príspevkoch sporiteľa v sume 240 až 300 eur ročne. Ak príspevky sporiteľa dosiahnu viac ako 300 eur ročne, štátna prémia mala stúpnuť na 100 eur ročne. Záujem o sporenie v treťom pilieri malo zvýšiť aj zrušenie platenia zdravotných odvodov z príspevkov zamestnávateľa.

Ďalšie k téme

    Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
    Firmy a inštitúcie EU Európska úniaHospodárska a sociálna rada SRMF Ministerstvo financií SRMPSVR Ministerstvo práce sociálnych vecí a rodiny SRNBS Národná banka Slovenska