Slováci sa zaujímajú o odklad splátok, banky evidujú už tisícky žiadostí

dokumenty
ÚMS je sklamaná. Stratený čas mohol byť radšej venovaný odbornej príprave reformy. Foto: ilustračné, Thinkstock

O odklad splátok úverov, ktoré nedávno schválila vláda, je záujem a banky evidujú dokopy už tisícky žiadostí. Zároveň sa snažia v tejto oblasti svojich klientov vzdelávať, pretože stále sa nájdu takí, čo si odklad mýlia s odpustením splátok.

„Ak sa niekto dostal do zložitej situácie, je určite lepšie, ak komunikuje s bankou,“ povedala hovorkyňa Poštovej banky Lýdia Žáčková. Banky upozorňujú klientov, aby si odklad splátok zvážili a požiadali oň, až keď to bude nevyhnutné a na toľko mesiacov, koľko reálne potrebujú.

Nie každý splní podmienky

Slovenská sporiteľňa zaznamenala od účinnosti novej legislatívy tisícky žiadostí o odklad splátok úveru. „Zákonné podmienky žiadosti nesplnilo iba 5 % ľudí z celkového počtu doterajších žiadostí,“ doplnila hovorkyňa Slovenskej sporiteľne Marta Cesnaková.

Väčší záujem o odklad splátok Slovenská sporiteľňa eviduje v prípade spotrebných úverov ako hypoték. Slováci sa aktuálne najmenej zaujímajú o kratšie odklady splátok, najčastejšie žiadajú o odklad splátok až na deväť mesiacov.

VÚB banka taktiež obdržala už tisícky žiadostí o odklad splátok. „Spotrebných úverov je viac ako dvojnásobok oproti hypotékam, ďalej nasledujú Quatro produkty,“ konštatuje hovorca VÚB banky Dominik Miša.

VÚB banka sa snaží klientom vysvetľovať podmienky odkladu a zároveň pripomína, že ak majú klienti úver poistený a splnia podmienky plnenia, môže im to pomôcť oveľa viac ako samotný odklad.

Masívne informovanie pomáha

Žiadostí v tisíckach eviduje aj Tatra banka. Avšak trend nárastu podľa vyjadrení hovorcu Tatra banky Borisa Fojtíka spomaľuje. Taktiež sa stretávajú s tým, že klienti si zamieňajú odklad za odpustenie.

„Veríme, že vďaka masívnemu informovaniu o tejto možnosti ako o odklade splátok, a rovnako aj vďaka tomu, ako je samotný proces žiadosti nastavený, by k zámene týchto dvoch pojmov nemalo vo finále dochádzať,“ uviedol Fojtík.

Počet žiadostí o odklad splátky v Poštovej banke citeľnejšie vzrástol už v druhej polovici marca. Po prijatí legislatívy to stúplo na približne tisíc žiadostí denne. Celkovo len od začiatku apríla požiadalo v Poštovej banke o odklad viac ako 7 000 klientov. Viac žiadostí sa týka spotrebiteľských úverov.

„Vyplýva to aj z portfólia našich poskytnutých úverov – rádovo poskytujeme viac spotrebiteľských úverov, a preto sa aj viac žiadostí o odklad splátok týka práve ich,“ doplnila Žáčková.

Počet žiadostí klientov o odklad splátok sa zvyšuje aj v ČSOB a kým pred začatím účinnosti týchto pravidiel banka mohla hovoriť rádovo o niekoľkých desiatkach žiadostí denne, aktuálne je to skôr v stovkách.

Aj stavebné sporiteľne riešia odklady

Najväčšia stavebná sporiteľňa na Slovensku, Prvá stavebná sporiteľňa, eviduje k 21. aprílu 2020 celkom 4 660 žiadostí klientov o odklad splátok úverov v súvislosti s koronavírusom. Ako povedal hovorca spoločnosti Radovan Slobodník, každý deň dostávajú desiatky otázok k odkladu splátok.

„Klienti väčšinou terminológii rozumejú, keďže téma bola často v médiách,“ skonštatoval Slobodník. Avšak obracajú sa na spoločnosť s konkrétnymi otázkami, ktoré sa týkajú priamo ich úveru. „Chcú vedieť, čo bude prípadný odklad splátok znamenať pre splácanie úveru, ako ich to ovplyvní a podobne. Drvivá väčšina klientov rozumie, že odklad neznamená odpustenie splátok,“ dodal Slobodník.

Zákon sa týka aj splátkoviek

Zákon Lex korona, ktorý obsahuje aj odklad splátok úverov, je účinný od 9. apríla a vďaka nemu môžu všetci Slováci zasiahnutí pandémiou požiadať o odklad splátok úverov. Odklad splátok je možný maximálne na deväť mesiacov. Opatrenie sa týka aj iných úverových poskytovateľov. Ostatné spoločnosti budú môcť odložiť splátky úverov na tri mesiace, klient však bude mať možnosť požiadať o predĺženie o ďalšie tri mesiace.

Týka sa to hlavne firiem splátkového predaja, ale aj ostatných veriteľov s povolením na poskytovanie spotrebiteľských úverov. „K žiadosti nie je potrebné predkladať žiadne doklady alebo iné dodatočné informácie,“ informuje splátková spoločnosť Home Credit.

Generálny riaditeľ spoločnosti Home Credit pre Českú a Slovenskú republiku Luděk Jírů upozorňuje, že ak dlžníci môžu aby splátky platili, pretože ide o odklad a tak na konci zaplatia viac.

„Treba si uvedomiť, že odklad splátok neznamená ich odpustenie. Povinnosť zaplatiť splátky úveru sa iba odkladá na neskôr. Navyše je úver po dobu odkladu ďalej úročený úrokovou sadzbou dohodnutou v úverovej zmluve, dôjde tak k navýšeniu celkovej sumy, ktorú uhradíte. Preto dôkladne zvážte svoju finančnú situáciu a žiadosť o odklad podávajte v prípadoch, keď je vaša finančná situácia skutočne zhoršená a nemáte finančné prostriedky na hradenie splátok,“ dodal Luděk Jírů.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Boris FojtíkDominik MišaLýdia ŽáčkováMarta CesnakováRadovan Slobodník
Firmy a inštitúcie ČSOB Československá obchodná bankaHome CreditPoštová bankaPSS Prvá stavebná sporiteľňaSlovenská sporiteľňaTatra bankaVÚB